Existují lidé, kteří nedokážou být spontánní. Drží své emoce za všech okolností pevně na uzdě, až to vypadá, jako by neznali smích ani pláč, radost ani smutek. Své pocity projevují jen do té míry, aby nepřekročili hranici, kterou si sami stanovili – hranici vhodných společenských norem. Navenek vypadají studeně a jako by měli každou situaci pod kontrolou a nad každým navrch. Nebývají mezi ostatními lidmi oblíbení a ti se jim samozřejmě vyhýbají. Ač to tak navenek nevypadá, mnohdy je to trápí, ale nedokážou s tím nic dělat. Dalo by se říci, že je to silnější než oni. To, co jim nasadilo masku nedovolující vyjadřovat jakékoliv emoce, je jejich upjatost.
Pokud byste chtěli najít přesný výklad slova upjatost, pak jej hledejte za charakteristikou popisovanou jako neschopnost uvolnění, absence srdečnosti, spontánnosti a vřelosti. S tím souvisí i na pohled chybějící vlídnost a empatie. Jedna věc je, jak člověk vystupuje, druhá, jak se cítí. Že je člověk upjatý neznamená automaticky, že je prost emocí. Rozdíl mezi srdečným člověkem a upjatým spočívá v tom, že zatímco ten srdečný nese příslovečně srdce na dlani, upjatý jedinec emoce skrývá v sobě. Tato vlastnost většinou souvisí s výchovou. Jsou rodiče, kteří již u malých dětí potlačují jejich přirozenou spontánnost, jako cosi nežádoucího a nevhodného. není divu, že si jejich potomek takový postoj nese do dospělého věku. A i když už coby dospělý má touhu tu skořápku, která ho obepíná, rozlomit, výchova a zakořeněné návyky ho svazují.
Jarmila byla jedináček. Otec byl vysokoškolský profesor, matka učitelka matematiky. Jarka vyrůstala převážně jen mezi dospělými, protože rodiče rozhodli, že dovádět s ostatními dětmi je „bláznovství“, které není pro jejich dceru vhodné. Dlouho jí to nevadilo, nebo si to možná ani neuvědomovala. Měla řadu koníčků, které jí sice vybrali rodiče, ale našla v nich zalíbení. To, že ji vrstevníci „neberou“ vnímala jako jejich handicap, ne svůj. Ke zlomu došlo tehdy, když se v ní probudily v plné síle hormony a začala na střední škole chodit se spolužákem z vyššího ročníku. Poprvé vnímala, že je zkrátka jiná, než ostatní a že jí to nevyhovuje. Chtěla se také bavit, bez zábran se smát a nemuset dodržovat dekórum za každou cenu. Problém nastal tehdy, když se „odvázala“ na vkus svého přítele zase až příliš moc. Nedokázala najít hranici mezi vtipem a trapností, což jí partner dal náležitě a až přespříliš důrazně najevo. Během jednoho večera se zavřela zpátky do své ulity a nastartovala starý program, který byl pro ni bezpečnější a nepředstavoval chůzi po tenkém ledě. V Jarmile se však začaly střetávat dva protipóly: zažitých pravidel a volnosti, jejíž chuť okusila. Protože se jednalo o psychicky labilní osobnost, skončila v péči psychiatra.
Je třeba říci, že zdravá míra upjatosti nemusí být na závadu. Jsou situace, kdy je zapotřebí opatrnějšího jednání a ne vždy je na místě otevřenost. Je ale třeba, aby tato vlastnost figurovala ve složení osobnosti ve zdravé míře a nekomplikovala tak život. Přemíra upjatosti brání navázání přátelství i partnerství, ztěžuje pracovní a další mezilidské vztahy. Upjatí lidé jsou známí také tím, že jsou často až ostře kritičtí ke svému okolí a mívají snahu jiné lidi poučovat o morálce. Běda, pokud narazí na člověka nadmíru nekonvenčního. Situace, kterou nemají pod kontrolou, jim přináší do duše zmatek a nejistotou, v důsledku čehož mohou reagovat podrážděně až nepříjemně.
Pokud máte i vy problém v mezilidských vztazích, zkuste se zamyslet, zda by nemohl souviset s vaší upjatostí, o které ve skrytu duše víte, ale možná si ji nechce připustit. Pakliže se druzí lidé necítí ve vaší společnosti dobře a vyhýbají se vám, je důležité zauvažovat nad tím, proč tomu tak je. Pakliže budete k sobě upřímní, je-li ve hře vaše upjatost, uvědomíte si tuto skutečnost a pak je čas jednat. Sami poznáte, zda vaše snaha přináší ovoce a důležitým „zrcadlem“ k tomu je přijetí zpětné vazby od lidí kolem sebe. Pokud na otázky typu: Straní se vás ostatní? Udržují si od vás emoční odstup? Dávají vám znát, že jste studený čumák? budete moci odpovědět, že tomu tak bývalo, ale je to už minulostí, vaše práce na sobě samých byla úspěšná. Uvidíte, oč bohatší život můžete mít, pakliže se dokážete od srdce upřímně zasmát třeba na ulici, nebo beze studu nechat smáčet obličej slzami, je-li k tomu vážný důvod. Upjatost je popírání sebe sama a pokud svůj život dokážete osladit smíchem a osolit slzami, bude šťavnatější a chutnější.