Znáte ovoce zvané lucuma? Je to velmi chutné ovoce, které obsahuje mnoho vitaminů a živin. V poslední době je to vyhledávaná a oblíbená pochoutka. Pochází z jižní Ameriky, přesněji se sklízí v údolí Andského pobřeží Peru. V Peru je lucuma známá již po několik statetí. Pěstovali ji zde původní obyvatelé. Dužina ovoce připomíná dýni, ale chuť je jiná. Někteří tvrdí, že připomíná vůni javoru. Pod slupkou se skrývá šťavnatá dužina.
Zásobárna vitaminů pro Vaše zdraví
Obsahuje betakarotén, vitamin B3, železo, vápník, fosfor a vlákninu. Skvěle se hodí do zmrzlin a sladkých dezertů. Výborně zvýrazní jogurt, tvaroh a kaši. Chutná po oříšcích. Často se používá pro výrobu ovocné pěny.
Přírodní sladidlo pro diabetiky
Navíc je také adekvátní náhražkou rafinovaného cukru, používá se totiž jako umělé sladidlo. Pro slazení se užívá ve formě prášku jako čisté přírodní sladidlo. Nemá žádní vedlejší účinky a prospívá lidskému organizmu. Je vhodné pro sportovce, těhotné ženy a malé děti. Ocení ho rovněž vegetariáni, vegani a diabetici.
Koňské kopyto neboli devětsil lékařský
Je to bylinka, které se také jednoduše říká lopuch. Vedle své léčivé síly se užívá také pro estetický účinek. Má totiž velmi pěkné růžovo-fialové květy a je okrasou mnoha rybníků i řek. Nejčastěji totiž roste u vody. My se dnes seznámíme s jeho léčivou sílou. Ve středověku se dokonce užíval jako zbraň proti moru.
Na kašel i astma
Čaj z devětsilu podáváme při horečce, astmatu, alergii, kašli i chrapotu. Navíc pomáhá rovněž při křečích a je protirevmatický a močopudný. Listy se dají použít i na odřeniny, vykloubeniny a pálivé rány. Nálev pak užijte na křečové žíly, hemeroidy a revma. Pokud trpíte menstruačními obtížemi a obtížemi s močení vyzkoušejte devětsil. Rostlina nemá žádné vedlejší účinky ani kontraindikace. Je možné podávat ho také malým dětem.
Kvete od března do května, sbírá se tzv. oddenek, ještě předtím, než se rozvinou listy a květy. Potom se mohou sbírat i listy. Oddenek i listy se používají čerstvé nebo usušené. Devětsil sušíme ve stínu anebo při umělé teplotě kolem 40 stupňů Celsia. Jak už bylo řečeno, devětsil hledejte u vodních toků a ploch. Květy můžou mít růžovou, fialovou, ale také bílou barvu. Dejte pozor, ať si ho nespletete s podbělem.
Devětsil je větší a tolik nevoní
Vyzkoušejte vinný odvar s obsahem devětsilu:
Co budete potřebovat? 1, 5 g prášku oddenku, 1 dcl bílého polosuchého vína.
Jak na to? Ohřejte uvedené ingredience (nevařte), slijte odvar přes cedník do šálku a podávejte.
Užívejte 2krát denně, ráno a večer po dobu jednoho měsíce.
Účinky: Vhodný při infekčních, nakažlivých a zhoubných chorobách.