Už jste jistě slyšeli o tom, že vaření v páře je velice zdravé a rychlé a že si pokrmy takto připravené dokáží udržet svou barvu i tvar. To vše je pravda a navíc má takové vaření i mnohé další, podstatnější výhody.
Například dokáže zabránit ztrátě živin v jednotlivých potravinách. Jako příklad je možné uvést třeba starý známý vitamín C. Vaříme-li zeleninu klasicky ve vodě, ztratí až 70% tohoto vitamínu. Pokud však zvolíme pro vaření zeleniny páru, přijde jen o 40%.
K přípravě jídla v páře není třeba tuku, což se příznivě odráží jak na zdravotním stavu, tak na štíhlé linii. A navíc je takové vaření energeticky méně náročné, takže je zde i výhoda ekonomická. Vařit lze v pře prakticky cokoliv. Zeleninu, ryby, různé druhy mas. Výborná je takto připravená rýže. Jednotlivá zrníčka jsou od sebe oddělená, takže rýže není rozvařená a přitom je dostatečně měkká.
Pro ty z vás, kteří měli možnost takový pokrm je tu možná jedno JENŽE. Řadě lidí takový pokrm připadal bez chuti, zkrátka taková ani ryba, ani rak. A tak je to odradí. Je však možné, že ten, kdo jídlo připravoval nevěděl, že lze použít pár jednoduchých triků, které připravovaným potravinám dodají lahodnou chuť a dokonce jim zůstane i lahodná vůně. V čem tyto triky spočívají?
Jelikož se k vaření používá obyčejná voda, která sama o sobě nemá žádnou chuť ani vůni, můžete tuto skutečnost ovlivnit přidáním bylinek, nebo místo vody použít například vývar, pivo nebo i víno. Střezte se tekutin, jenž jsou husté, nebo mají sklony k srážení. Další možností je využití různých omáček, které dodají pokrmu zvláštní a jedinečnou chuť. Při jejich přípravě si můžete vypomoci i kouskem bujonu pro zvýraznění chuti. I u omáček vám neocenitelnou pomoc prokáží bylinky. Kromě omáček si můžete připravit různé marinády, záleží na tom, jakým chutím dáváte přednost. V žádném případě však o vaření v páře neplatí to, co se s nadsázkou říká: co je dobré, nemůže být zdravé.