Fotovoltaické elektrárny jsou nepochybně velkým hitem v současné době. O tom nemůže být sporu. Nejen, že se jedná o úsporné opatření, které rapidně snižuje ekonomickou náročnost rodinného domu, ale kromě jiného se jedná o způsob, jak vyrábět vlastní solární energii, která je ekologičtější v porovnání s tou elektrickou. Pokud nad fotovoltaickou elektrárnou uvažujete, pak pravděpodobně uvažujete také nad žádostí o dotaci na FVE. Dotace se uděluje z programu Nová zelená úsporám a v tomto případě může činit klidně až 150 tisíc korun.
Než však o dotaci požádáte, ptáte se, jak velkou solární elektrárnu vlastně potřebujete. Nechcete si přece pořizovat elektrárnu zbytečně velkou nebo naopak příliš malou.
Je třeba trochu počítat
Abyste zjistili, jak velkou fotovoltaickou elektrárnu potřebujete, je třeba pustit si do života trochu matematiky. Co vás bude zajímat, tak je kWh/kWp/rok. Důležité je tedy zjištěn toho, jaký je výkon FVE, jaká je vyrobená energie za rok a jaká je plocha panelů.
Fotovoltaické panely jsou k dostání v několika výkonnostních řadách
V současné době jsou solární panely dostupné rovnou v několika výkonnostních řadách. Konkrétně mluvíme o výkonnostních řadách od 270 Wp do 300 Wp. Abyste měli nějakou představu do začátku, tak kupříkladu čtyři solární panely o výkonu 270 Wp dají celkový výkon 1080 Wp. K tomu si stačí připočíst to, kolik vyrobí energie za rok a od toho se budeme odrážet při instalování a kupování fotovoltaiky na střechu rodinného domu.
Každý fotovoltaický panel má jiné rozměry. Obvykle se však setkáme s výškou 1650 milimetrů a šířkou 995 milimetrů.
Na střechu lze solární panely umístit v horizontální a také ve vertikální podobě. Jinými slovy je lze mít takzvaně “na stojáka” nebo “na ležáka”.