Obsah textu
Plíseň je jedním z nejčastějších problémů, se kterými se potýkají téměř všichni majitelé a obyvatelé bytů, a především domů. Nejedná se o neřešitelný problém, důležité je však dbát již na prevenci. Tipy na to, jak účinně bojovat s plísní jsme pro vás sepsali do tohoto článku.
Kontrolujte vlhkost vzduchu
Místy, kde se nejčastěji tvoří plíseň, jsou především obvodové zdi domu či bytu, protože ty jsou chladnější a dochází zde k většímu srážení vlhkosti, ale také v koupelně a v kuchyni, kde se v důsledku vaření či sprchování vytváří pára.
Prvním krokem pro kontrolu proudění vzduchu a míry vlhkosti může být pořízení vlhkoměru, který vám umožní procenta vlhkosti sledovat. Obvyklá vlhkost vzduchu v bytě či domě by se měla pohybovat v intervalu 40-60%, ideálně by neměla dlouhodobě přesáhnout 50 %. Naprosto zásadní pro udržení přiměřené vlhkosti jsou pak kvalitní okna a pravidelné a správné odvětrávání vnitřních prostor.
Na mikroventilaci zapomeňte
Ať už se jedná o menší byt nebo rozlehlý dům, větrat bychom měli každé ráno a večer před spaním, otevřená okna přes poledne mohou být ideálním bonusem. Vždy je vhodné otevřít alespoň dvě okna nebo dveře na protilehlých stranách interiéru, aby došlo ke kompletní, rychlé a intenzivní výměně vzduchu.
V létě můžete nechat okna otevřená klidně 20–30 minut, v zimě postačí klidně i pět minut. Nikdy se však, například protože chcete ušetřit, nespoléhejte na tzv. mikroventilaci. Tímto způsobem se místnosti pořádně nevyvětrají, ale v okolí oken se naopak sráží vlhkost, která podporuje vznik plísní.
Nepodceňujte výběr nových oken
Pokud se jedná o novostavbu, je pro budoucí dobré interiérové klima důležité vybrat ta správná okna. Moderní plastová okna i dřevěná okna, tzv. eurookna, od značky PKS okna dokážou díky své moderní konstrukci výrazně eliminovat tvorbu plísně, mají výborné izolační vlastnosti a můžete si vybrat z několika variant (výrobkových řad). Do interiéru se sklonem k tvorbě plísní se doporučuje pořizovat spíše plastová okna, která jsou jednoduší na údržbu i na případné omytí. Plíseň si přesto našla cestu. Co teď?
Pokud už se vám v rohu vytvořila plíseň, je nutné zasáhnout co nejrychleji. Postříkejte místo vhodným protiplísňovým přípravkem, který seženete v klasických hobby marketech nebo na internetu, a důsledně místnost větrejte. Pokud se zde objevují problémy kontinuálně, můžete také lokálně regulovat vlhkost pomocí odvlhčovače, který vlhkost drží na úrovni, kterou sami nastavíte, místo se tak časem vysuší a plíseň ztratí svou „živnou půdu“. Dejte však pozor – ani příliš suchý vzduch není pro bydlení vhodný, proto odvlhčování nepřehánějte. Radikálním a často krajním řešením může být i provedení nové a vhodné omítky.
Bojíte se, aby vám v novém domě nevyrašila plíseň? Základem je kromě moderních oken, které splňují všechny příslušné normy, zejména Vaše chování a Váš přístup k výměně vzduchu (větrání). Moderní okna nabízí velké množství firem, jednou z nich je i tradiční český výrobce, společnost PKS okna, která má za sebou mnoho úspěšných projektů a jejich specialisté Vám vždy rádi poradí. Pokud chcete vědět, kolik by stála nová okna pro váš byt či dům, neváhejte je nezávazně poptat.