Trápí vás pocit těžkých nohou, pociťujete v nich tíhu či dokonce bolest, vaše problémy se stupňují především ke konci dne a v horku? Tvoří se vám na nohou modré drobné žilky – metličky, nebo modré až černé skvrny? Příčinou pravděpodobně je tak zvané chronické žilní onemocnění.
Žilami se k srdci a plicím vrací krev. Při dlouhodobém stání či sezení tíha krve vede k rozšíření žil. Zatímco zdravé žíly mají dostatečně silnou stěnu, která tomuto tlaku odolá a žíly zůstanou tenké, u oslabených žil dochází k jejich rozšíření a proudění krve vzhůru k srdci je ztíženo. Tento stav se označuje jako nedostatečnost žilního oběhu. Mnohdy přejde do chronického stádia, jehož důsledkem mohou být následné komplikace. To už se jedná o stav nazývaný chronické žilní onemocnění.V pokročilejším stadiu se může projevovat také trvalým otokem kotníků či celých nohou, dochází k rozvoji varixů, lidově řečeno křečových žil. Jsou to modravé vinuté žíly, vystupující nad úrovní povrchu kůže.
Toto onemocnění nepřichází náhle, ale postupně. Od prvních známek, kterým zpravidla lidé nevěnují pozornost, přes obtěžující tíhu v nohou, metličky a tmavé fleky až ke zmiňovaným varixům. Na postupu nemoci se podílí několik faktorů, mezi které patří například pracovní podmínky (nošení těžkých věcí, vystavování se extrémně vysokým teplotám, dlouhodobé sezení a stání), přírůstek tělesné hmotnosti, u žen pak kolísání a změny hormonálních hladin, ke kterým dochází zvláště v těhotenství a menopauze.
Léčba chronického žilního onemocnění vyžaduje dlouhodobou léčbu, kterou tvoří kombinace účinných léků – venofarmatik, opatření vedoucí ke snížení či vyloučení rizikových faktorů a kompresivní terapie.
- Pokud charakter vaší práce vyžaduje dlouhodobé sezení či stání, snažte se co nejčastěji pohybovat dolními končetinami. Dělejte si krátké přestávky a projděte se, kružte nohama. Totéž dělejte i při delších cestách například vlakem nebo letadlem.
- Co nejvíce choďte pěšky. Chůze je pro žilní oběh nejvhodnější aktivitou, dále pozitivně působí jízda na kole, plavání a tanec. Nejsou vhodné sporty, při kterých dochází k rozšiřování žil a z pomalení žilního návratu. Mezi tyto sporty patří třeba tenis či squash.
- Dodržujte pitný režim a konzumujte potraviny bohaté na vlákninu. Bojujete tím proti zácpě a nadváze, které vedou ke zvýšení žilního tlaku.
- Důležitý je výběr obuvi. Nenoste boty na vysokém podpatku, ale ani boty bez něho. Nejvhodnější jsou s podpatkem o výšce 3 –4 cm.
- Na toto onemocnění nemá dobrý vliv teplo. Vyhýbejte se proto jeho zdrojům – vynechejte horké koupele, omezte pobyt na slunci, ani návštěvy sauny nejsou vhodná. Naopak upřednostňujte nižší teploty a na závěr sprchování dopřejte nohám sprchu chladné vody.
- Žilám můžete také napomoci tím, že spodní část lůžka vypodložíte o cca 10 –15 cma po ulehnutí ještě uděláte nohama několik pohybů připomínajících jízdu na kole. Také si dávejte co nejčastěji nohy nahoru – ulehněte, nohy zvedněte a na pár minut je opřete o stěnu.
Samozřejmostí je návštěva lékaře, který vyhodnotí váš zdravotní stav. Neváhejte se na něho obrátit, neboť existuje účinná pomoc, která vás dokáže ochránit před rozvojem této poměrně rozšířené nemoci.