Většina z vás to zná. Začíná to nepříjemným pocitem brnění, svědění a pnutí a po probuzení další, nebo nejpozději ten následující den vás již trápí shluk malých puchýřků na postiženém místě.

Nepříjemný vřídek, který se vytvoří, brzy praskne a vytéká z něho tekutina. Je to bolestivé, nepěkné a nepříjemné. Strup, který se utvoří, pak opakovaně praská, bolí a svědí. Zkrátka a jednoduše – postihl vás opar, správněji řečeno herpes simplex. Nejčastěji se vytvoří na rtu, ale také rád člověka trápí na sliznici dásní, v ústech či jinde v obličeji a výjimku nepředstavují ani genitální opary a opary pásové.

Nakazit se virem, který opary způsobuje, je snadné. Můžete ho chytit od člověka, který jej již opar má. A nakazit se můžete i tehdy, pokud infekce probíhá bezpříznakově, neboť po nakažení se viditelné příznaky nemusí projevit. Nebezpečí oparů tkví v tom, že se jedná o nákazu celoživotní, neboť vir má schopnost šířit se podél nervových vláken do shluků nervových buněk, kde se usídluje a pak přežívá. Kdy opět udeří je potom jen otázkou oslabení imunity a souhry dalších  faktorů. Běžný a nekomplikovaný opar mizí zpravidla do deseti dnů, ale po celou tu dobu dokáže pěkně znepříjemňovat život. Co si počít, pokud se tak už stane?

Jak pro zmírnění bolesti, tak i pro urychlení hojení lze použít antivirové přípravky. Ty jsou vhodné zvláště ve formě mastičky, např. Zovirax či Herpesin při oparu rtu. Aby léčba byla úspěšná, je důležité začít s ní hned v začátku onemocnění. To znamená tehdy, když teprve pociťujete první příznaky, avšak puchýřky se ještě nestačily vytvořit. Pokud byste mast použili ve stádiu, kdy opar již praskl, dobu léčby již neurychlíte.

Další možností jsou hydrokoloidní náplasti. Jsou tenké a průhledné, brání dotyku postižené oblasti a chrání ji, zamezují vzniku strupu a zmírňují doprovodné symptomy ve všech fázích oparu.

 

Znáte to – zákon schválnosti funguje spolehlivě. Co dělat, pokud nemáte po ruce mastičku, je pátek večer a nejbližší lékárna má dávno zavřeno? Nejrychlejší úlevu přináší zchlazení postiženého místa kostkou ledu, vhodné jsou také studené obklady. Pokud máte po ruce bylinky, může vám pomoci odvar z heřmánku nebo šalvěje. Pro počáteční stadium oparu se osvědčuje extrakt z meduňky a také propolis.

 

Určitě ale nebude na škodu, když uděláte všechno proto, abyste minimalizovali šanci oparu. Povzbuzujte svůj imunitní systém zdravou životosprávou, orientujte se na stravu bohatou na vitamíny a stopové prvky. Důležitý je také dostatek tekutin, vydatný spánku a tak, jako u všeho i tady platí, že pokud to jen trochu jde, snažte se vyhýbat stresu.

 

 

 

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *