OVětšině lidí se při této větě vybaví roztomilá scéna z filmu Na samotě u lesa a tato vzpomínka je rozesměje. Ovšem to se to usmívá, když blecha sedí v televizi a o její existenci víme jen díky babiččinu vyprávění… Vánoce jsou doba, kdy dopřejeme svým dětem mnohdyi to, co si úpěnlivě přejí celý rok – živý dárek, kočku nebo pejska. Přes všechno ujišťování chovatele, od kterého zvíře pořizujeme, že jeho chov je „čistý“ a blech prostý se může stát, že si s chlupatým mazlíčkem přeci jen takový malý skákající bonus domů přinesete.

Jak poznat, že pes nebo kočka má blechy?
Koťátko či štěňátko se podezřele často drbe. Nejprve vám to připadá roztomilé, protože se přitom často neudrží a legračně se svalí na bok nebo zádíčka. Má na to nárok, vždyť je to vlastně takové batole. Když se zvířátko však drbat nejen nepřestává, ale jeho drbání je stále častější a následně se drbou i vaše děti, je jasné, že něco je špatně.  A vy se vydáte na průzkum zvířecího kožíšku. Když jej rozhrnete, můžete natrefit na malou hnědou až černou blešku, která však dokáže v srsti zmizet rychleji, než si uvědomíte, že se vám to nezdá. Pakliže je zvíře zablešené víc, spatříte v srsti tmavý „prach“, avšak jehož částečky nejsou prachem, ale bleším trusem.

A co teď?
Snažíte se domácího mazlíčka blech zbavit a s trochou nadsázky blechy při koupání utopit. Zkrátka nakoupíte kvalitní protibleší šampon a postupujete podle návodu. V oplachové vodě skutečně často najdete mrtvou blechu či blechy a oddychnete si. Jenže zanedlouho se situace opakuje. A vy se divíte, jak je to možné a máte pocit, že po použití prostředku na odblešení se ty potvory snad ještě radostně množí…Panuje totiž mylná domněnka, že kožich zvířátka je jediným domovem blech. To je ale omyl. Blechy snáší vajíčka, která padají na všechna místa, kde se zvíře pohybuje. Po dvou týdnech se z nich líhnou larvy a následně dospělé blechy, které neváhají a využívají od prvních dnů svého života chlupatý taxík – vašeho Alíka, Rexe,Britečka, nebo Mícu. Kromě základního vykoupání ve speciálním šamponu je ideální na „protibleší tažení“ např. přípravek Frontline. Důležité je dodržet dávkování, které je stanoveno na 2-4 stisknutí na jeden kg psa. Prostředí, kde pes či kočka žije je zapotřebí důkladně vyčistit. Nestačí, jak mnoho chovatelů předpokládá, jen vykoupat psa. Vyperte pelíšek, nejlépe v Savu, často luxujte, vytírejte, důkladnou očistu opakujte po cca 2-3 měsících. Je též dobré pelíšek ošetřit např. přípravkem Bolfo+.

Blechy jsou sice nepříjemnou záležitostí, ale rozhodně nemusíte panikařit, když se s nimi díky svému zvířeti setkáte. Nebezpečí, že je chytí, můžete eliminovat použitím proti bleších obojků a celé řady dalších přípravků.  Blecha běžně žije v prachu a i při sebelepší péči se může stát, že vaše zvíře si nějakou domů přinese. Tato situace vás nemusí zaskočit. Každý veterinář vám doporučí nejvhodnější prostředek na ošetření vašeho zvířete a vy hlavně nezapomeňte důkladně ošetřit celé prostředí, kde se zvíře pohybuje. Ono totiž to, že „blechy psí na člověka nejdou“, není tak zcela pravda………..

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *