Všichni jsme o něm už slyšeli – minimálně v amerických filmech. Ženich s nevěstou jdou do obchodu, procházejí mezi vystaveným zbožím a vybírají. Namísto nákupu však položky jen zaznamenávají na seznam. Rodina a přátelé jsou pak v krátkosti obeznámeni pouze s tím, u kterého prodejce je seznam k nahlédnutí. Každý, kdo chce šťastný pár obdarovat, sem zamíří, prohlédne si položky na seznamu a podle toho, co mu kapsa dovolí, některou zvolí. Ta je pak koupena, zaplacena a ze seznamu vyškrtnuta.
U nás je tento způsob nákupu svatebních darů stále ještě spíše novinkou. Na českých svatbách se nevěsty většinou ještě stále rozplývají nad třemi žehličkami, šestou sadou ručníku nebo čtvrtou varnou konvicí. Zatímco přebytečné dvě sady hrnků na čaj schovávají do skříně, až se příležitostně bude vdávat zas kamarádka, jedí plastovými příbory…
Co doopravdy chcete
Svatební seznam vám dá možnost rozhodnout se, co doopravdy chcete dostat. Dnes jej lze vytvořit již u mnoha prodejců, ve svatebních salonech nebo i na internetu. A přestože se na vás možná starší příbuzní budou „divně koukat“, uspoří vám to čas, peníze i nervy. Nebo chcete i vy patřit k těm, co před návštěvou příbuzných musí z půdy snášet tu obraz s loveckým výjevem, tu pucláky s růžičkami, jen aby každý viděl, že si jeho daru patřičně považujete?
Finanční možnosti
Při tvorbě takovéhoto seznamu mějte samozřejmě vždy na paměti finanční situaci lidí, od kterých obdarování čekáte. Seznam, do kterého zahrnete jen položky v řádu tisíců, se pro mnoho vašich známých může stát noční můrou a nesvědčí příliš o vašem dobrém vkusu a vychování. Hodí se skombinovat dary různých cenových kategorií, aby si mohl zvolit skutečně každý a přitom se nezruinoval. A nebojte se, o překvapení nepřijdete. Stejně počítejte s více či méně vkusnými žertovnými drobnostmi od známých i s talíři od babičky – nejlépe se zlatým okrajem, naprosto nevhodnými do mikrovlnné trouby :-).