V Číně a Indii je zázvor znám už více než tři tisíce let, zatímco u nás jak se uvádí, se začal používat ve 13. století. Na první pohled prapodivný nevzhledný kořen neurčitě barvy, který na vás vykukuje v obchodech z přihrádek se zeleninou, je ve skutečnosti chutným doplňkem při úpravu pokrmů, ale také obrovským pomocníkem pro lidské zdraví.
Dokáže účinně pomáhat při bolestech hlavy a nevolnostech, usnadňovat trávení, bojovat proti chřipce i nachlazení a umí pomoci ve chvílích, kdy se už s takovouto nemocí potýkáte. Účinný je ale i při závažnějších potížích a je vhodný i pro onkologicky nemocné pacienty. Zázvor je totiž antibakteriální a protizánětlivý.
Dobře vám poslouží zázvorový čaj. Ten si připravíte tak, že buď nastrouháte zázvor na jemném struhadle, nebo ho nakrájíte na jemné plátky a zalijete jej vařící vodou. Na čtvrt litru vody se dává asi půl lžičky zázvoru. Nechejte ho louhovat cca 7 – 10 minut a pozor – ne déle. Čaj se pak stává pálivým a to ne každému je příjemné. Po uvedené době čaj přelijte přes cedníček, nebo kousky jednoduše vyjměte. Zázvorový čaj je dobrý jak samotný, tak výtečný je oslazený lžičkou medu a šťávou z citrónu. Protože zázvor organismus zahřívá, oceníte ho především v zimě
Pokud chcete sílu zázvoru znásobit, můžete si navíc připravit zázvorovou koupel, nebo jen přidat kousek zázvoru do vodní lázně, ve které si napaříte nohy.
V kuchyni nemá použití zázvoru téměř hranic. Ať čerstvý nebo třeba sušený, dodá pokrmům zvláštní lahodnou chuť a vůni. Můžete ho najemno nastrouhat a připravit s ním masa, těstoviny, luštěniny nebo saláty, celé generace kuchařek ho používaly a používají také do sladkých pokrmů, jako jsou sušenky či perník a svařené víno díky němu dostane teprve tu správnou výraznou chuť.
Můžete vyzkoušet třeba některé z tradičních receptů.
Medové kuře na zázvoru
Budete potřebovat balíček kuřecích, nejlépe stehenních řízků, 3-4 stroužky česneku, 3 lžíce medu, 3 lžičky sojové omáčky, stejné množství citronové šťávy, 5g čerstvě nastrouhaného zázvoru, sůl a pepř.
V misce smíchejte naškrabaný česnek s medem, sojovou omáčkou, citronovou šťávou, zázvor, sůl a pepř. Do této marinády naložte maso, nejlépe na noc. Poté jej pečte dozlatova v troubě, kterou nastavíte na 180 stupňů. Jako příloha jsou vhodné brambory, ale můžete si dát třeba i rýži či pečivo.
Kuřecí zázvorová polévka
Kuřecí skelety zbavené kůže vložte do vroucí vody, přidejte mrkev, petržel, cibuli, sůl a pět kuliček pepře na přibližně 4 porce polévky. Vařte cca hodinu a půl až dvě a pět minut před dovařením vložte do vařící se polévky kousek zázvoru. Poté zázvor vyjměte a polévku zavařte těstovinovou zavářkou. Pokrm díky zázvoru získá výraznou silnou chuť.
Zázvor, jenž se pěstuje převážně v tropických oblastech, je zkrátka „malý velký“ pomocník. Nemusíte však žít v tropické oblasti, abyste si jej mohli vypěstovat. Pokud to chcete zkusit, pořiďte si oddenek zázvoru, který nesmí být seschlý, takže je třeba, aby byl co nejčerstvější a aby na něm byly vidět pupeny. Vyhraďte mu prostor s co nejvyšší teplotou, kde nekolísá teplota. Prakticky to znamená, že ho můžete pěstovat třeba v květináči doma v obýváku. Ať už oddenek budete vysazovat do květináče, nebo zvolíte pěstování venkovní a zasadíte jej na jaře do půdy, vždy oddenek zasaďte pupenem nahoru a těsně pod povrch zeminy.
To znamená, že oddenek zasypete směsí substrátu a rašeliny tak, aby nebyl vidět. Zasazený zázvorový oddenek umístěte na slunné místo. Až vyklíčí, přibližně po 2 až 3 týdnech, přemístěte jej spíše do stínu, protože nemá rád přímé slunce. Zalévejte ho do misky a to denně. Nelekejte se, když za pár měsíců oddenek začne schnout. Je to tak v pořádku. Bez obav ho vyjměte, neboť je ve fázi, kdy ho můžete začít konzumovat. Chcete-li zázvor i nadále pěstovat, část oddenku před tím však oddělte a celý proces opakujte.