O tom, že vitamíny jsou pro lidské zdraví nepostradatelné ví jistě všichni. Mnohé vitamíny většina lidí zná a zástupcem těch nejvíce známých je pravděpodobně staré známé „céčko“, vitamín C. Které další však jsou pro nás také tak užitečné?
Vitamíny se dělí na 13 základních typů, které se dělí dále podle toho, jestli jsou rozpustné v tucích (A, D, E a K ) nebo ve vodě (vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, Bg-kyselina listová, B12, C a H).
Vitamín A se nachází v mléčném tuku, vaječných žloutcích, játrech, v masu a také jako provitamin například ve špenátu, brokolici či mrkvi. Je důležitý pro naše oči, kůži a zuby a při jeho nedostatku vzniká šeroslepost, problémy s kůží a sliznicemi a trpí zuby a jejich sklovina.
Vitamín D je obsažen v rybím tuku, vejcích, kvasnicích, mléce a tělo si jej navíc dokáže tvořit za pomoci UV záření samo.
Vitamín E se ukrývá v rostlinných olejích, obilných klíčcích i v živočišných tucích. Je důležitým antioxidantem zamezujícím hromadění škodlivých látek v těle a má rovněž pozitivní vliv na pohlavní žlázy a na správný průběh těhotenství.
Vitamín K je v listové zelenině a kvasnicích, tělo si jej vytváří ve střevech činností mikroorganismů. Jeho nedostatek se projevuje zvýšenou krvácivostí.
Zdrojem vitamínů téměř celé skupiny B jsou shodně vnitřnosti (játra, ledviny, srdce), kvasnice a obiloviny. B1 se nachází navíc v libovém vepřovém masu. Jeho nedostatek pocítíte zejména zvýšenou únavou a skonem ke křečím. B2, riboflavin obsahuje mléko a zelenina. Jeho nedostatek se může projevit třeba dobře známými bolavými koutky. B3 naleznete navíc v masu a houbách. Jeho nedostatek má na svědomí různé záněty, zvláště kůže a nervů. Za pálení chodidel může nedostatek vitamínu B5. Skrývá se tam, kde většina dalších béček, navíc ale také ve vejcích, mléku a rybách. B6, pyrydoxin je zakuklený v luštěninách a avitaminóza o sobě dá vědět pomalejším hojením a zhoršenou regenerací sliznic. Vitamín B12 je klíčový pro krvetvorbu a kromě toho, že jej obsahují játra a maso, je tvořen také činností bakterií.
Staré známé „céčko“, se nachází v syrovém ovoci a zelenině a je důležitým pomocníkem proti únavě, pomáhá při snížené odolnosti organismu.
Vitamín H zastává důležitou úlohu při růstu a dělení živočišných buněk a jeho absence způsobuje záněty kůže, bolesti svalů, únavu, deprese či nechutenství.
Zdá se vám, že vitamíny jsou hotová věda? Omyl! Chce-li být člověk zdravý, je zapotřebí jen přemýšlet nad složením jídelníčku, aby byl pestrý a vyvážený. A to není žádná věda.