Kdo z nás někdy něco nesbíral? Se zaujetím vlastním dětem jsme bez ohledu na to, zda jsme nosili sukni či kalhoty, sbírali odznáčky, známky a propisky, které později nahradily fotografie pěveckých a hereckých hvězd. Vypsat vše, co děti sbírají, by vydalo na román.
Většinou tato „sbírková mánie“ časem odezní, nebo na ni prostě není čas. Zaujetí pro sbírání čehokoliv vydrží málokomu. Někdo si však přeci jen nové objekty najde a započne se sbírkou v dospělém věku. Jeden má pokladů plnou skříň, další hromadí své poklady v krabici pod postelí, v kumbále nebo třeba na půdě. Jen málokdo ale vytvoří sbírku, která netěší pouze jeho samotného, ale i mnohé další. Takovou, která je nejen pěkná, ale která má i výpovědní hodnotu.
Druhá tvář ženy, aneb romantická krása v Písku
Jednou takovou sběratelkou, z výsledku jejíž sběratelské vášně se můžeme těšit, je paní Milena Drtinová. Její poklady ocení zejména ženy, dívky i děvčátka, protože paní Milena sbírá kabelky, vějíře, pudřenky, manikúry, toaletní soupravy, flakony na parfémy, šitíčka a všechny ty drobnosti, nad nimiž muži často kroutí hlavou a většinou nepochopí, že byly a jsou pro ženy stejně důležité, jako pro chlapa rychlé auto, pořádné hodinky či zapalovač Zippo.
Paní Drtinová sbírá tyhle krásné maličkosti už téměř 30 let. Za svou srdeční záležitost považuje zejména korálkové kabelky a výrobky ze smaltu. Dodnes shání a hledá nové kousky a nachází je nejčastěji ve starožitnictvích. Prostřednictvím předmětů z její sbírky lze nahlédnout do šperkovnic a šatníků našich babiček a dokonce i prababiček. Překrásné umělecko-řemeslné předměty totiž pochází především z let 1900 – 1940. Vedle těchto krásných ženských nezbytností jsou ve sbírce paní Drtinové také předměty z vybavení kuchyní a koupelen. Každý kousek je svým způsobem unikát a má svou historii. Kdyby tyto předměty měly schopnost mluvit, dozvěděli bychom se bezpochyby mnoho zajímavých příběhů…
Výstava, která potěší, podpoří fantazii a zahřeje na duši, má název Dvě tváře ženy. Expozice je umístěna v Prácheňském muzeu v Písku a navštívit ji můžete až do prvního září. Určitě potěší všechny ženy a bude zážitkem pro malé slečny. Hledáte-li cíl výletu, kterým byste ve druhém prázdninovém měsíci potěšili sebe a své děti, návštěva Písku vás určitě nezklame. Sbírku paní Drtinové můžete navštívit od úterý do neděle mezi 9.00 – 18.00 hodinou.
Svět háčkovaných panenek ve Strážnici
Rovněž do prvního září si můžete prohlédnout neobvyklou výstavu háčkovaných panenek ze sbírky opavských soukromých sběratelek. Výstava má název Panenky – háčkovaný svět a je určena dospělým i dětem. Expozice je umístěna v Městském muzeu ve Strážnici a prohlédnout si ji můžete od úterý do pátku 8.00 – 11.00 hod. a 12.00 – 17.30 hod. a v sobotu a v neděli pak v době od 13.00 – 17.00 hod.
Neuvěřitelných 130 výtisků knihy Boženy Němcové BABIČKA
Do osmnáctého srpna je možné navštívit také ojedinělou výstavu knihy Babička. Jedná se o výstavu sbírky knih spisovatele, malíře a básníka pana Jaroslava Kreibicha, který výtisky tohoto literárního díla Boženy Němcové sbírá již od roku 1968. Ve své sbírce má neuvěřitelných 130 výtisků, včetně druhého vydání z roku 1862, které spisovatelce přivezl nakladatel Augusta z Litomyšle jen den před její smrtí. Tuto knihu Božena Němcová věnovala svému ošetřujícímu lékaři. Sbírku můžete shlédnout v prostorách Šluknovského zámku každý den od 9.00 – 11.30 hod. a od 12.30 do 17.00 hod.
Prázdniny ještě nekončí a návštěvou některé z neobvyklých sbírek můžete zpestřit den sobě i vašim dětem. Třeba v nich právě shlédnutá výstava probudí sběratelské sklony, které jim přinesou do budoucna spoustu radosti.
Děkuji pěkně za krásná slova, lépe bych to nenapsala. MD