Obsah textu
Pro jedny katastrofa, pro druhé nutné zlo. Abychom s ní mohli bojovat, je třeba poznat její příčiny.
Příčiny vlhkosti
Kuchyň
Vlhkost vzniká v průběhu přípravy jídla a během mytí a sušení nádobí. Používáme-li k vaření plyn, je dobré vědět, že 1 m³ spáleného plynu vylučuje do ovzduší zhruba půl litru vody ve formě páry.
Koupelna
Existuje jednoduchá metoda, jak snížit tvorbu páry: nejdřív necháme do vany natéct asi 10 cm studené vody a pak teprve pustíme teplou. Otázka je, vyplatí-li se to ekonomicky.
Rostliny, zvlhčovače, akvária a sušení prádla
To vše jsou potenciální zdroje vlhkosti ve vzduchu. Jedna dospělá osoba v klidu vyprodukuje za hodinu průměrně 0,2 dl vody svým dýcháním a pocením. Během noci dvě osoby spící v jednom pokoji vyloučí okolo 3,2 dl vody! V nově postavených budovách je zvýšená vlhkost vzduchu kvůli vysychání zdí, stropů a podlah.
Kde se ztrácí voda?
Vzduch v jedné místnosti nemůže absorbovat vlhkost neomezeně. 1 m³ vzduchu o teplotě 10°C absorbuje maximálně 10 g vody, 1 m³ vzduchu o 20°C 18 g. To, co překročí tuto hodnotu, se usazuje na zdech, stropech, nábytku a oknech. Vnější stěny cihlových budov eliminují vnitřní vlhkost díky své poréznosti – stěny mohou „dýchat“. To se nedá říct o nových materiálech, používaných ke stavbě domů dnes.
Následky zvýšené vlhkosti v bytě
- kondenzace vody na oknech a zdech,
- vznik plísní v rozích a za nábytkem,
- kovové části nábytku rezivějí,
- vzduch v místnosti je cítit zatuchle,
- dřevěný nábytek začíná pracovat.
Řešení
Větrání. Větráme krátce, ale intenzivně 1-5 minut podle venkovní teploty. Zdi i vybavení bytu akumulují teplo. Větráme-li krátce, toto teplo se neztrácí a během chvilky dojde k výměně vzduchu. Přednostně by se měla větrat kuchyň. Máme-li v koupelně okno, necháme ho po koupeli otevřené, aby zmizely všechny stopy vlhkosti. Dveře do kuchyně a koupelny by měly zůstávat zavřené.
Ložnici větráme ráno i večer. Je-li to možné, necháme okno přes noc pootevřené. Během dne v ložnici nevypínáme topení, vychladlé stěny podporují kondenzaci vody.
Větrání v nových budovách obývaných či prázdných je obzvlášť důležité. Během topné sezóny by všechny místnosti měly být pravidelně větrány. Při dobrém počasí necháváme okna permanentně otevřená.