Správná péče o zuby dokáže předejít mnoha stomatologickým potížím. Je proto třeba se jí věnovat co nejdříve, již v dětství. A můžete začít už u miminka, které ještě ani žádné zoubky nemá.
Předejděte kazivosti zubů – jde to
Všichni známe strach ze zubaře, z kvílící zubní vrtačky a s tím spojených nepříjemných pocitů. U starší generace tento strach vzklíčil často proto, že osvěta týkající se zubní péče tak trochu pokulhávala a kazivost zubů tak mnohdy dostávala zelenou i tam, kde by jinak neměla šanci škodit. V dobách, kdy znecitlivující injekce byly aplikovány při extrakci zubu a jinak byly spíše výjimkou, pocity z návštěvy zubního zařízení za účelem spravení zubu připomínaly ty, které míval odsouzenec čekající s hlavou na špalku na popravu. To se naštěstí změnilo a ošetření je dnes již skutečně bezbolestné, přesto přetrvává nepříjemný pocit, který svírá žaludek a zrychluje tep. Své děti však můžete těchto nepříjemných pocitů ušetřit a navíc při správné péči o dětské zoubky minimalizovat jejich kazivost.
Úlevu přinese ochlazené kousátko
Zoubky člověka dokážou potrápit, už když je malé miminko a zoubky se teprve prořezávají. Ulevit bolavým dásničkám můžete mírně ochlazeným kousátkem v lednici, které děťátku přinese úlevu. Kousání napomáhá zmírňovat bolest a pomáhá přiřezávání zoubků. Chladný povrch kousátka přináší úlevu.
K zubaři pro zábavu?
Již v době, kdy vaše miminko začne více vnímat svět kolem sebe a reagovat na něj, přestože ještě nemá ani jeden zoubek, můžete se s ním vydat na první návštěvu zubního lékaře. Je to spíš psychologická záležitost, kdy se dítě seznámí s prostředím stomatologické ordinace bez toho, že by na něj byl vyvíjen jakýkoliv tlak. Pro dítě je to spíš zábava a příště ho zvláštní prostředí nezaskočí.
První čištění zoubků
Dítěti je většinou neznámý předmět v ústech nepříjemný. Zvykejte ho proto na čištění zoubků postupně a volte co nejzábavnější formu. Používejte dětské zubní kartáčky s jemnými vlákny a to hned, jakmile se objeví první zoubek. Protože děti rády napodobují dospělé, provádějte ústní hygienu v jejich přítomnosti. Snadněji si tak vypěstují požadovaný návyk. Dejte jim do ruky kartáček a nechte je, ať se chvíli samy snaží, rady udílejte zábavnou formou. Kartáček by měl být hustý, měkký, snadno uchopitelný a s příjemnou rukojetí. Důležitá je jeho velikost, která bude odpovídat dětským ústům. Dětem předškolního věku je důležité se při čištění zoubků věnovat, naučit je správnému držení kartáčku a postupu čištění. Naučte děti očistit kousací plošky postranních zoubků, s následným čištěním jejich bočních plošek. A až zhruba do deseti let je důležité děti kontrolovat a případně jim pomoci zoubky dočistit. Již v dětském věku je důležité pamatovat na péči o mezizubní prostory. Tuto péči děti samy nezvládají a je třeba, aby ji prováděli rodiče. Důležitá ale je volba velikosti dětského mezizubního kartáčku. Tady je na místě rada odborníka, který zoubky vašeho dítěte zkontroluje a doporučí optimální variantu.
Pozor na sladkosti
Na stav zoubků má vliv nejen správné čištění, ale samozřejmě také strava. Snažte se již při dokrmování miminka maximálně omezovat slazení. Je známé, že chuť na sladké je silně návyková. Některé maminky z důvodu, aby dítě lépe usínalo, mu obalí dudlík cukrem nebo jej namáčí do sladkého nápoje. To je jedna z věcí, které mohou dítěti velice uškodit. Zoubky by po čas, kdy tělo odpočívá, měly být čisté a ne nadarmo se říká, že večer se zuby čistí pro zdraví a ráno pro krásu. Pokud chcete dítěti dopřát sladkost, je vždy lepší mu ji dát jednorázově, než v několika dávkách v průběhu dne.
To, co platí pro dospělé v péči o zuby, platí i pro děti a jak vidíte, již od útlého věku. Vedením ke správné péči o chrup však můžete své dítě ušetřit problémů, případné bolesti a v neposlední řadě v dospělém věku i finančního vydání. U zubů, jako u všeho platí, že prevence se vyplatí.