Každý z nás to zná – u dveří zazvoní sympatický mladík či dívka, ptají se, na koho je v bytě psána smlouva na dodávky energií a začnou s velice dlouhým monologem, jak nám přišli ušetřit peníze. Cíl je přitom jediný – přišli nás přesvědčit, abychom změnili svého dodavatele elektřiny nebo plynu – nebo obojího, či přinejmenším nastavený tarif. Uzavřou-li s vámi smlouvu, dostanou za to zaplaceno. Dá se tedy jejich informacím důvěřovat? Ušetřit na stále rostoucích cenách energií chce jistě každý z nás, v důsledku bychom však při špatné volbě a nedostatečné informovanosti mohli zaplatit i více.
Jiný dodavatel = jiná cena energií
Pravdou je, že ceny energií se u jednotlivých dodavatelů mohou výrazně lišit a správná změna dodavatele může přinést nemalé úspory. Nelze však doporučit, aby se zákazník spoléhal jen na informace získané mezi dveřmi od podomního prodejce, stále mějte na paměti, že je placen za to, aby vám produkt prodal. Není také výjimkou, že sám není dostatečně informován o všech aspektech, které s sebou nová smlouva nese. Někteří dodavatelé zákazníka záměrně dezinformují o svých cenách a podmínkách a spoléhají přitom na skutečnost, že často několikastránkovou smlouvu nebude nikdo číst nebo se odvolávají na obchodní podmínky – k nahlédnutí však pouze v klientském centru – nejlépe v jiném městě.
Změnu dodavatele si důkladně rozmyslete
Proto je vždy dobré případnou změnu dobře promyslet, získat informace o dodavateli a jeho nabízeném produktu z více zdrojů. Vhodné je porovnat ceny elektřiny nebo plynu na on-line kalkulačkách. Ani tato cena za energie skutečně spotřebované však není zcela směrodatná, protože celková cena za energie se skládá ze dvou složek, což je např. u elektřiny tzv. regulovaná platba a cena silové elektřiny.
Dobře se proto vždy informujte kolik za co, aby se vám nestalo, že to, co na jedné straně ušetříte, třeba i mnohonásobně přeplatíte jinde.