Holčička s baťohem stojí v letištní hale

I když je cestování v moderním světě čím dál jednodušší a mnohdy vyžaduje jen minimum formalit, přesto stále platí jedno základní pravidlo, kterému se nevyhnete — při všech cestách za hranice České republiky u sebe musí mít každý občan platný cestovní doklad. Neplatí to přitom zdaleka jenom pro dospělé. Bez platného dokumentu se na cestách neobejdou ani malé děti!

Nezapomeňte před dovolenou v zahraničí na cestovní pas pro děti

Děti do 15 let sice nemají povinnost mít vlastní občanský průkaz, nicméně při cestě do zahraničí nějaký doklad potřebovat budou. Obecně sice platí, že pokud se pohybujete po členských zemích Evropské unie (ale i některých dalších zemích). vystačíte si s občanským průkazem, pro cestování s dětmi je ale vhodnější pořídit pro děti pas, se kterým můžete vyrazit jak do Chorvatska, tak třeba na Maledivy. A to samé platí i pro dospělé.

Cestovní pasy u nás musí od roku 2016 obsahovat strojově čitelné údaje a nosič dat s biometrickými údaji, jako jsou fotografie tváře, digitalizované otisky prstů a podpis. Díky tomu jsou bez problémů čitelné a srozumitelné všem orgánům a institucím po celém světě.

Cestovní pas lze vystavit dítěti v jakémkoli věku, z formálního a legislativního hlediska lze tedy bez problémů cestovat i s novorozeňaty. Pro jeho vystavení přitom stačí souhlas jednoho rodiče. Pokud ovšem plánujete cestu, kdy dítě pojede pouze s jedním z rodičů, je vhodné si preventivně opatřit také souhlas druhého rodiče s touto cestou. Nejedná se sice o žádnou zákonnou povinnost, přesto vám může takový dokument účinně pomoci předejít potenciálním komplikacím se zahraničními úřady.

Jak probíhá vyřízení cestovního pasu pro dítě?

Cestovní pasy vydávají — podobně jako občanské průkazy — obecní úřady obcí s rozšířenou působností. Jak bývá u obdobných úředních úkonů zvykem, u dětí mladších 15 let podává žádost o doklad jejich zákonný zástupce. Na úřad je ovšem třeba dorazit společně s dítětem, pro něž se průkaz vydává.

Samotné podání žádosti je velmi jednoduché. Zákonný zástupce nemusí předem vyplňovat žádnou žádost, není třeba ani průkazová fotografie — vše proběhne na místě ve spolupráci s úředníkem za přepážkou. Nezapomeňte ale na potřebné dokumenty, jimiž u dětí do 15 let bude buďto rodný list, občanský průkaz nebo stávající cestovní pas.

Za cestovní pas (stejně jako za občanku) pro dítě zaplatíte poplatek 100 korun a k vyzvednutí na úřadě ho budete mít do 30 dnů. Pokud byste na vydání pasu z nějakých důvodů spěchali — třeba pokud jste přehlédli, že vypršela jeho platnost —, můžete požádat o jeho vydání ve zkrácené lhůtě (do 5 dní, případně do 24 hodin). V takovém případě je ale třeba počítat s vyšší cenou pasu pro dítě, a to v řádu jednotek tisíc. Cestovní pas vydaný expresně do druhého dne je navíc možno převzít výhradně na Ministerstvu vnitra ČR.

Oproti dokladům pro dospělé jsou občanské průkazy a cestovní pasy pro děti do 15 let standardně vydávány pouze s platností na 5 let. Od dovršeného 15 roku je pak platnost dokladů stejná jako u dospělých, tedy 10 let.

Před každou cestou do zahraničí si proto raději vždy včas zkontrolujte, zda budou platné po celou dobu plánované cesty. A nezapomeňte samozřejmě ani na sjednání vhodného cestovního pojištění.

Holčička s baťohem stojí v letištní hale
Cestovní doklady pro děti: pas nebo občanka pro děti
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *