Onemocnění dítěte představuje vždycky komplikace v běhu rodiny a dotýká se všech jejích členů. Velice často vyvstává otázka: kdo bude po dobu nemoci o dítě pečovat, kdo jej bude utěšovat, číst mu pohádky? Vítanou a neocenitelnou pomocí je péče prarodičů.
Základem úspěšné léčby je vždycky především klid a přívětivý přístup, což je přesně to, co mohou prarodiče dítěti dát. Bývají trpěliví a laskaví a rovněř vzhledem ke svému věku mají jistý nadhled. Psychika nemocného dítěte je jiná, než zdravého dítěte a s tím souvisí jeho výkyvy nálad a třeba plačtivost. Některé děti jsou statečné, jiné se nechávají se rády opečovávat a rozmazlovat. Na místě je citlivého pozitivního přístupu, ale rozhodně není dobré dítě litovat. Důležité je zabavit jej, aby nemělo čas nad svou nemocí přemýšlet
Péče o malého maroda bývá náročná a vyvstává tak otázka, na jakém principu by pomoc prarodičů měla fungovat. Vše záleží na vzájemné dohodě a samozřejmě také na fyzickém a psychickém stavu samotné babičky či dědy. Pokud se budou o dítě starat v jeho domácím prostředí, je důležité vše zajistit tak, abyste se snadno orientovali. Na viditelném místě by měly být umístěné všechny potřebné informace, včetně potřebných telefonních čísel, ať již obou rodičů, tak dětského lékaře, případně třeba sousedů v domě. Léky je vhodné viditelně nachystat a je rozumné je mít popsané či oštítkované. Je dobré prarodiče obeznámit s ovládáním domácí elektroniky. Děti mohou chtít třeba pustit pohádku a způsob ovládání televize či DVD přehrávače se může značně lišit od toho, který sami mají doma.
Trochu odlišná je situace při závažnějších onemocněních, nebo například při rekonvalescenci po úrazech. Péče by měla motivována k tomu, aby dítě bylo trpělivé a ani jeho prosby by neměly ovlivnit například jinak téměř vše dovolující babičku, aby ustoupila v lékařem předepsaných, byť i nepříjemných procedurách. Babičky se asi ptají, jak to ale udělat?
Dítěti je zapotřebí vysvětlit, že všechno se dá vydržet a že bude zase dobře. Je možné podělit se o podobnou situaci, kterou člověk kdysi sám prožil a vylíčit, jak ji překonal. A pokud takovým příběhem nedisponuje, proč si jej nevymyslet a pro malé děti zabarvit třeba pohádkovým dějem?
Ať už prarodiče hlídají dítě s banálním onemocněním nebo se závažnějším, vždy je důležité dohodnout se, jak dlouho bude tato péče denně trvat. Je to důležité jak pro prarodiče, tak pro dítě, které bude vědět, kdy se mu maminka s tátou vrátí z práce.