Obsah textu
Dnešní doba je opravdu velice náročná na psychické zdraví a obecně zvládání stresu. Všichni totiž někam spěchají, neustále se honí za penězi a zapomínají na krásy života. Čas od času je potřeba zpomalit a vychutnat si okamžiky, které se nebudou opakovat. Pokud tak neučiníte, riskujete některou z psychických poruch, což je pochopitelně velice nežádoucí.
Pozor na stavy úzkosti
Každý z nás občas propadne do deprese či stavu úzkosti, avšak tyto stavy by se neměly opakovat příliš často. Jednou za čas jednoduše máme pocit, že danou věc nebo činnost nezvládneme, ale v takové situaci by nás měli podržet zejména přátelé a rodina. Rozhodně se v případě depresí nespoléhejte na prášky proti úzkosti či dokonce na alkohol. Kombinace těchto dvou složek by mohla mít zničující následky. Proto se nebojte a navštivte buď odborníka, anebo se svěřte své rodině.
Nemáte panickou poruchu?
Panická porucha je velice zákeřná psychická nemoc, jejíž příznaky připomínají spíše infarkt. Začne vám být zle, bolet u srdce a vaši přátelé vás ihned vezou do nemocnice. Podrobná vyšetření však nic nezjistí a doktoři na vás s údivem koukají. Každý prožitý záchvat na vás působí hůře a hůře, ale s odpovídající psychiatrickou péči se to dá zvládnout. Pouze v těch nejzávažnějších případech se léčba doplňuje medikací.
Jak poznat syndrom vyhoření?
Jestliže vás již nenaplňují ty činnosti, které pro vás dříve byly radostí, velmi pravděpodobně se u vás objevil syndrom vyhoření. Jeho příznaky byste rozhodně neměli podceňovat, protože tento typ poruch neodezní sám od sebe. Může postihnout naprosto každého z vás, neboť hlavní příčinou je nadměrný pracovní výkon a strach ze selhání. Většinou si jej způsobujeme – a to přehnaným očekáváním a pracovními požadavky.
Občas se vyplatí jednoduše zpomalit, odmítnout některé zakázky, a hlavně pravidelně a kvalitně relaxovat. Pouze tak se vyhnete psychické poruše.