Obsah textu
Mytí nádobí je činnost nepopulární, to bezpochyby. Objevila se společně s prvním hrncem nad ohništěm, i když naši předkové to s ní určitě nepřeháněli. Dnes jde však o každodenní nepříjemnou povinnost, která se v mnoha rodinách stává jablkem sváru. Jak to funguje u vás? Myje nádobí manželka, aby to bylo rychle, pořádně a hned, nebo je to pomocná práce pro muže? Platí u vás pravidlo jeden vaří – druhý myje? Nebo jste tímto úkolem trvale pověřili děti? Anebo máte myčku – a hádáte se, kdo ji naplní, kdo ji špatně naplnil a kdo nádobí uklidí?
Myčka jako součást domácnosti
Myčka nádobí dnes již dávno není považována za luxus jen pro bohaté, naopak lze říci, že se stala už spíše standardním vybavením domácnosti a jen málokdo ji nemá. Přesto i tací mezi námi ještě jsou, i když jich stále ubývá. Při rekonstrukci starší kuchyně bude myčka jistě jedním z prvních požadavků každého zákazníka.
Jak na výběr myčky?
Při výběru myčky je třeba zohlednit její velikost, spotřebu, třídu účinnosti i různé programy mytí. Jiné požadavky bude mít velká rodina, jiné starší pár. Každá myčka nejlépe plní svou funkci, když je dostatečně naplněná, proto je třeba její typ při koupi dobře zvážit. Každý se dnes může rozhodnout, zda chce myčku vestavěnou, či volně stojící, v šířce 45 nebo 60 centimetrů, existují i myčky stolní vhodné např. do kanceláří, na trhu se objevila i trojkombinace varné desky, trouby a myčky.
Nezanedbatelná úspora
V myčkách je při použití nejdelších programů nádobí předmyto, umyto, opláchnuto, vyleštěno a usušeno, zatímco vy se můžete věnovat jakékoli jiné činnosti. Už dávno neplatí dřívější argument, že myčka spotřebuje výrazně více vody nežli je potřeba na ruční mytí a elektřinu navíc. Generace dnešních myček naopak vodu výrazně šetří a co je nejdůležitější – šetří váš čas a vaše ruce.
Závěrem je tedy vhodné říci, že ačkoli myčka rozhodně není nezbytností, dokáže vám zatraceně zpříjemnit život!