Obsah textu
Řezání při močení, bolest v podbřišku, častá návštěva záchodu, která se stává noční můrou. Tak přesně tyto pocity zná téměř každá žena a problém dokáže okamžitě pojmenovat. Zánět močových cest. Jak tuto velmi nepříjemnou nemoc léčit a co udělat pro to, abyste se jí vyhnuli, vám rádi prozradíme na následujících řádcích.
Co je to zánět močových cest a proč vzniká?
Zánět močových cest neboli infekce močových cest je onemocnění, které v 80 % případů způsobuje bakterie Escherichia coli. Že vám je povědomá? Ano, určitě jste o této bakterii už slyšeli. Žije ve střevech a je pro náš život nesmírně důležitá. Zajišťuje totiž, aby se nám ve střevech nemnožily nebezpečné bakterie. V močovém měchýři však dokáže udělat pěknou paseku. Pokud se nám ze střev dostane prostřednictvím konečníku do močové trubice, přesídlí se až do močového měchýře. Tam, pokud dostatečně nepijete a měchýř tak neproplachujete, může způsobit infekci. Nedostatečný přísun tekutin je také jednou z příčin vzniku onemocnění. Mezi další příčiny patří nedostatečná hygiena, zadržování močení, ochablé svalstvo po porodu ale i rizikové sexuální chování a vrozené vady močového ústrojí. Více ohroženy touto nemocí jsou těhotné, ženy v menopauze a lidé trpící cukrovkou.
Účinná prevence
Co sami můžete dělat pro to, aby se vám nemoc vyhnula? Prevence vychází z rizikových faktorů. Je tedy v první ředě potřeba dbát na dobrou osobní hygienu, pít dostatečné množství tekutin a pravidelně vyprazdňovat močový měchýř. Dbejte také na to, abyste měli tělo v teple. Zvláště pak vaše spodní partie. Absolutně nevhodné je nošení odhalených zad či břicha a sezení na studeném povrchu. Ohrožení touto nemocí je zvýšené v zimě. Pozor si proto dejte, abyste neprochladli při vašich oblíbených zimních sportovních aktivitách. Určitě byste si neradi přivezli z hor zánět močových cest.
Na prevenci jsou také výborné brusinky a urologický čaj. Brusinky můžete jíst čerstvé, sušené nebo se také dají koupit v lékárně jako doplněk stravy. V doplňcích se totiž nachází koncentrované množství účinných látek. Máte tak jistotu, že přijmete jejich dostatečné množství. Sušené brusinky navíc bývají velmi často doslazovány a cukr je také jeden ze spouštěčů zánětů.
Jak léčit zánět močových cest?
Pokud prevence selže a zánět močových cest si vás přece jen najde, je důležité léčbu zahájit co nejdříve. Proto hned při prvních příznacích, pokud vás močení bolí a moč je případně načervenalá, situaci řešte. Navštivte svého lékaře, který udělá rozbor moči a potvrdí přítomnost bakterie. Pokud se prokáže, předepíše vám antibiotika. Poté je dobré nechat své tělo v klidu a pít dostatečné množství tekutin. I v případě léčby zánětu močových cest vám jako podpora dobře poslouží brusinkové tablety. Nemoc určitě nepodceňujte. Může se totiž dostat z močového měchýře až do ledvin. U žen u opakovaných neléčených zánětů může vést dokonce až k neplodnosti.
Jak vidíte, zánět močových cest rozhodně není dobré podceňovat. Lidé často trpící touto nemocí by měli brát prevenci jako samozřejmost. Pokud jste se vy setkali se zánětem močových cest byť jen jednou, rozhodně byste měli sáhnout po brusinkových tabletách a držet své ledviny a močový měchýř v teple.