Obsah textu
Zatímco s učitelkou ve školce jste mohli promluvit denně při vyzvedávání dítěte, kontakt s učitelkou ve škole probíhá většinou formou písemných sdělení v notýsku a sešitech. A bohužel se často jedná o podpis poznámek…
Bezproblémové dítě
Řadí-li se vaše dítě k těm bezproblémovým, které se mohou pochlubit řadou jedniček jak bič, do školy se těší tak, že vás s nadšením tahá z postele denně o hodinu dřív a jediná sdělení, která se objevují v notýsku, jsou pochvaly za aktivitu a oznámení o konání divadelního představení, jste šťastný člověk. Přesto se vyplácí alespoň na oznámené třídní schůzky dorazit, projevit zájem a ujistit se o tom, že ani v nejbližší budoucnosti nedojde k žádné změně.
Když to nejde, jak jste si představovali…
Školní docházka je však dlouhá a jen málo dětí ji dokáže absolvovat bez větších zádrhelů. Máte-li pocit, že ne všechno je tak, jak by mělo, bez váhání vyhledejte třídní učitelku svého potomka a situaci s ní prohovořte. Vyplatí se ji také informovat o zdravotních potížích dítěte i změnách rodinného stavu, které se rovněž mohou projevit na psychice a školních výsledcích vašeho potomka. Oproti tomu požadujte, aby vás učitelka informovala o situaci ve třídě a problémech, které se případně vyskytly. Škola je veřejná služba a učitelé jsou placeni z vašich daní. Máte právo na informace nejen o prospěchu a chování svého dítěte, ale i na jistotu, že je ve škole v bezpečí a je k němu přistupováno nezaujatě a se samozřejmou lidskou úctou.
Kdy ano a kdy ne…
Dojde-li k výrazné a náhlé změně chování vašeho dítěte nebo ke změně jeho přístupu ke škole – nebo školy k němu, neváhejte a IHNED! zjistěte, co je za tím. Většinu problémů lze v zárodku snadno podchytit i vyřešit, což později, když se zanedbají, již zdaleka tak snadné nebývá. Vyhledat učitelku dítěte a pohovořit s ní o svých starostech a obavách je samozřejmé a správné, nepleťte si to však s představou, že byste jí mohli v neděli večer zatelefonovat domů, cože to má dítko za domácí úkol…