Kojení je nejvhodnější formou výživy miminka. Navíc představuje také nenahraditelné pouto mezi děťátkem a matkou. Začátek kojení může být někdy složitý a ne vždy to jde od začátku úplně snadno. Složité je ale také jiné období – chvíle, kdy kojení končí. Představuje těžké období jak pro dítě, tak pro matku. Je to konec období jejich výjimečně intimního vztahu. Kdy je ta správná chvíle s kojením skončit?
Otázku kdy nastane ta správná chvíle s kojením přestat si klade většina žen. Touto otázkou se zabývá i světová zdravotnická organizace (WHO). Doporučuje výlučné kojení do 6 měsíců a dále dítě kojit alespoň do 2 let jeho věku.
Pakliže je první půlrok děťátko plně kojeno, není třeba žádných příkrmů a doplňků. Ty se přidávají zhruba od 6. do 12. měsíce, avšak mateřské mléko je v tu dobu stále jak důležitým zdrojem živin, tak energetického příjmu dítěte. Mléko je navíc v této době nezbytnou součástí stravy a nemůže-li být dítě z nějakého důvodu kojeno, je nezbytné podávat mu náhražku – mléko umělé.
Mezi 1. a 2. rokem života dítěte již kojení není hlavní složkou jeho výživy, ale doplňkovou. Představuje pokrytí části potřebné mléčné dávky, zbytek by měly tvořit například sýry, jogurty, mléčné kaše či třeba zakysané výrobky. Mateřské mléko je důležité pro pro posilování imunitního systému dítěte a kojení 1 – 2 x denně mu zajistí dostatek obranných látek. Po 2. roce věku dítěte mateřské mléko není z výživového hlediska nutné, ale zda kojit nebo ne, je na zvážení maminky.
V každém případě je ukončení kojení čistě individuální a citlivou záležitostí. Ačkoliv zhruba po 18. měsíci věku dítěte se do popředí dostává spíše kladný psychický vliv kojení, než výživový, zvyknout si skutečnost ukončení této veskrze intimní záležitosti je náročné.