Obsah textu
Těhotenství ženám na přitažlivosti neubírá, ale co když vám nabourávají sebevědomí pigmentové skvrny? Nikdy jste s nimi neměla problém a najednou si připadáte jako dalmatin? Hlavu vzhůru, těhotné tělo je tak trochu nevyzpytatelné. Cítíte se unavenější, je vám na zvracení, a navrch ty flíčky… Naštěstí pro vás, lze projevy hyperpigmentace výrazně zmírnit. Prozradíme vám, jak na to.
Co se s kůží během těhotenství děje?
Možná vás trochu uklidní, že v tom nejste sama. S hyperpigmentací se potýká většina těhotných žen. Podle některých zdrojů dokonce 80-90 %, byť v různém rozsahu. Hormonální změny vedou k nadprodukci melaninu, což nejdříve pocítíte ztmavením bradavek. Pigmentové skvrny se poté mohou objevit také na obličeji a na břiše. Případně i na dalších částech těla, která jsou tmavší než jiná místa na pokožce. Některé ženy údajně zaznamenaly také změnu barvy očí. Ale ať už se u vás hyperpigmentace rozjede na plné obrátky, nemá smysl propadat panice, jde o zcela běžný tělesný proces a pouze kosmetický problém.
Zda má hyperpigmentace logický význam, není zcela jasné. Někteří odborníci vidí smysl ve ztmavení bradavek v tom, že jsou pro novorozence viditelnější.
Depresivní chloasmata
Pro některé ženy je hyperpigmentace během těhotenství doslova utrpením. Když se na nejviditelnějších místech objeví chloasmata – žlutohnědé skvrny, bojí se podívat do zrcadla. Původně alabastrová pleť se mění na mapu neznámého světa, což citlivější povaha rozdýchává velmi těžce. Přesto není důvod k panice, do několika měsíců po porodu chloasmata vymizí. Na druhou stranu hrozí, že se na kůži následkem působení slunečního záření opět objeví. Skvělým pomocníkem pro prevenci je kvalitní krém na pigmentové skvrny s vyšším SPF faktorem.
Linea nigra neboli čára života
Rostoucí bříško může ozdobit tmavší svislá linie zvaná linea nigra. Vede od pupíku až po stydkou kost a těhotným ženám obvykle vrásky nedělá, považují ji totiž za symbol mateřství. Většinou se objevuje během druhého trimestru a vytrácí se několik měsíců po narození miminka. Větší pravděpodobnost vzniku „čáry života“ mají tmavší typy.
Na otázku, proč se na těhotenském bříšku linea nigra vzniká, nemají odpověď ani odborníci. Zřejmě vás nepřekvapí, že se kolem ní tradují mnohé pověry. Tenká linie výraznější barvy oznamuje holčičku. Jiné kultury ji zase považují za předzvěst chlapečka, což první tezi paradoxně popírá.
Chraňte se před sluníčkem
Chcete-li mít nad pigmentací v průběhu těhotenství alespoň částečnou kontrolu, omezte pohyb na sluníčku v době mezi 11. a 15. hodinou. Právě tehdy je UV záření nejsilnější a pravděpodobnost hyperpigmentace roste. Naprostou samozřejmostí by měla být ochrana opalovacím krémem, a to nejen v létě.