Obsah textu
V současnosti existuje řada pomocníků, kteří nám usnadňují život a pomáhají rychleji a efektivněji zvládnout práci. Mezi ně určitě patří i pracovní notebook. Čím lepší model si vyberete, tím by se logicky měla zvýšit efektivita vaší práce.
Je pak přirozené, že silnější notebooky jsou ve vyšší cenové hladině, což může být pro někoho limitující. Řešení je poměrně jednoduché nákup použitého nebo repasovaného notebooku.
Existuje řada lidí, kteří nad použitou či repasovanou věcí ohrnují nos a nevěří v jejich kvalitu. Co je použité, neznamená že je automaticky špatné. Právě použité notebooky představují vynikající příležitost stát se majitelem nadupaného laptopu bez vysoké investice.
U použitých či repasovaných notebooků jde většinou o modely, které byly na předváděcích akcích, patřili někomu, kdo si pořídil novější model nebo jde o notebooky z vypršeného leasingu. Není třeba se bát, že koupí použitého notebooku prohloupíte, stačí vědět, jak na to.
Jak zkontrolovat repasovaný notebook?
Kde nakoupit je také poměrně jednoduché – stačí se podívat na stránky inzertních serverů nebo pokud chcete mít větší jistotu a záruku, podívejte se po prodejcích repasované výpočetní techniky. Mezi jednoho z nich patří např. inComputer.cz, který je na trhu již poměrně dlouhou dobu.
Při výběru laptopu a následné kontrole vše závisí na osobních preferencích. Nicméně zde jsou nákladní kroky:
Zkontrolujte příslušenství
Vy hledáte ideální notebook a někteří vynalézavý podvodníci zase sledující zisk. Ačkoliv samotný notebook je základ bez ostatního příslušenství může být k ničemu. Mezi ně patří:
- Hardware
- Baterie
- Nabíječka
- Software /když je k dispozici/
- Další příslušenství – myš, taška apod.
Některé starší modely notebooku mohou mít problém, pokud je získáte bez funkční baterie či nabíječky. Nabíječka pro daný model se totiž již nemusí vyrábět.
Prodejci většinou uvádějí podrobnosti o příslušenství v popisu notebooku. Pokud tomu tak není nebo vám tam něco chybí je lepší před nákupem kontaktovat prodejce a vše si ověřit. Jestliže kupujete notebook při osobním předání, ideální je kontrola před zaplacením.
Zkontrolujte vnější vzhled
Možná to není rozhodující kritérium pro výběr ale i vzhled použitého notebooku bude vypovídat o tom, jak často byl používán.
V případě vážnějších kosmetických vad může dojít i k ovlivnění důležitých funkcí, což pak daný notebook činí v podstatě nepoužitelným. Např. nefunkční tlačítko na klávesnici může vypadat jako prkotina. Ovšem při práci pak zjistíte, že vás významně omezí a oprava bude něco stát.
Vždy se snažte dát pozor na otvory, škrábance nebo chybějící šroubky. Při nákupu se raději vyhněte notebooku, který vypadá jako sestavené Lego. Nikdy nevíte, zda něco nepovolí.
Zkontrolujte obrazovku
Změňte obrázek na pozadí, podívejte se na fotografie, spusťte video a ujistěte se, že je grafika v pořádku. Pokuste se trochu pohrát s úrovněmi jasu a kontrastu, abyste displej notebooku upravili na různé světelné podmínky.
Zkontrolujte baterii
Zeptejte se prodejce na životnost baterie. Následně zapněte notebook a nechte jej běžet během rozhovoru s prodejcem. Pokud prodejce říká pravdu pak se pravděpodobně úroveň baterie bude držet po nějakou dobu na stejné úrovni. Pokud lže, bude se výdrž snižovat podstatně vyšším tempem.
Slabá životnost baterie je skutečnost, na kterou se při nákupu repasovaného či použitého notebooku musíte připravit. Snad jen u repasovaných notebooků, pokud dojde k náhradě za novou se není čeho obávat. Další rozhodnutí pak závisí na tom, zda vám slabší baterie vadí či nikoliv a případně na kolik přijde zcela nová.
Prověřte klávesnici
První věc, které byste měli věnovat pozornost je dobrá čitelnost označení kláves. Zvlášť pokud jde o anglickou klávesnici. Zatímco viditelnost můžete napravit koupí samolepek s popisky kláves, chybějící klávesy nebo ty co nelze stisknout to je podstatně horší.
Pokud pracujete převážně s myší, dejte pozor na citlivost touchpadu.
Vstupy a výstupy
Zkontrolujte všechny dostupné porty pro připojení – USB, konektory pro sluchátka – mikrofon, vstup pro napájecí kabel, HDMI, síťový port atd. Pokud některý port nebude fungovat a bude jediný opět můžete při používání notebooku narazit na omezení.
Software
V případě, že kupuje notebook s operačním systémem a základní sadou programů je dobré vše také vyzkoušet. Samozřejmostí jsou všude aktivní licence – hlavně operačního systému. Pokud jsou v notebooku instalovány i další programy, které běžně nepoužíváte, zvažte, zda jsou pro vás užitečné. Ne každý program je instalován se záměrem, aby vám pomáhal.
Úspora financí
Obecně je nákup použitých notebooků levnější alternativou než nákup zcela nových modelů. U repasovaných notebooků, které prodávají firmy je pak situace ještě o něco příznivější. Kromě slev ve výši až 70 % oproti zcela novému modelu notebooku, máte navíc k dispozici i zákonnou záruku 1 rok. Mrkněte např. na www.incomputer.cz
I když některé použité notebooky mohou mít ještě platnou záruku od prodejce nemusí to být pravidlem, takže pozor na to.