Mnoho Čechů se rozhodlo strávit letní dovolenou doma nebo v sousedních zemích, kam se lze snadno dostat vlastním autem. Vyšší počet rekreantů cestujících vlastní dopravou je automaticky spojen s vyšší nehodovostí.

Mezi země, kde dochází k nejčastějším dopravním kolizím Čechů, patří Slovensko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Německo a Velká Británie. Mezi dovolenkové destinace patří především Itálie, Francie, Španělsko, Chorvatsko, Slovinsko, ale také Rumunsko a Turecko.

Co dělat v případě nehody?

Zkontrolujte stav cestujících a zajistěte vozidlo

Pokud jste se stali účastníky dopravní nehody, měli byste zkontrolovat zdravotní stav svých spolucestujících i cestujících ve vozidle, se kterým došlo ke srážce. V případě potřeby poskytněte první pomoc a zavolejte záchranku. Zároveň umístěte výstražný trojúhelník v dostatečné vzdálenosti od místa nehody.

Zavolejte policii

V případě nehody v zahraničí doporučujeme vždy zavolat policii, i když to vnitrostátní právní předpisy nevyžadují. Policii podrobně vysvětlete průběh a okolnosti nehody. Doporučujeme také, abyste měli důkaz od policie, že byla přítomna nehodě. Policejní protokol je nutný nejen pro pojišťovnu, ale také v případě, že chcete s částečně poškozeným vozidlem pokračovat v cestě nebo s ním překročit státní hranice. Bez policejního protokolu vám totiž nemusí být povoleno překročit hranice s poškozeným vozem.

Vyplnění zprávy o nehodě

Oba účastníci nehody musí vyplnit mezinárodní formulář “Záznam o nehodě”, který je stejný ve všech zemích EU. Záznam o nehodě obsahuje všechny informace potřebné k nahlášení škody pojišťovně. Tento formulář poskytuje pojišťovna ke každé pojistné smlouvě. Klient by měl mít tento formulář vždy u sebe ve voze

Pokud potřebujete poradit s odškodněním, navštivte naše stránky : https://advokatvevrope.cz/service/nehody-v-evrope/

Pokud nerozumíte, nic nepodepisujte

V žádném případě nepodepisujte formuláře, které jste nečetli nebo nerozumíte jazyku, ve kterém jsou napsány. Nikdy nepodepisujte protokol o nehodě, pokud druhá strana nevyplnila jeho část a nerozumí tomu, jaké informace byly jejím jménem uvedeny. Pokud nerozumíte jazyku dané země, obraťte se na zastoupení České republiky v dané zemi a požádejte o pomoc nebo tlumočníka.

Všechno si vyfoťte a poznamenejte

Je vhodné pořídit podrobnou fotodokumentaci místa nehody. Zdokumentujte polohu vozidel a poškození každého z nich, jakož i předměty ve vozidle, které byly při nehodě poškozeny.

Kontaktujte asistenční služby

Obraťte se na asistenční službu své pojišťovny. Silniční asistenční služba vám může pomoci s drobnými opravami vozidla na místě nebo odtáhnout nepojízdné vozidlo do nejbližšího servisu. Pokud bude oprava vozidla trvat déle, silniční asistence zajistí a uhradí ubytování nebo poskytne náhradní vozidlo či jinou dopravu, aby klienti mohli pokračovat v cestě. Zaplatí také za uskladnění postiženého vozidla až na 5 dní nebo zajistí jeho repatriaci zpět na do Čech.V případě, že potřebujete právni pomoc a asistenční služby nemáte sjednané, obraťte se na nás:  https://advokatvevrope.cz/

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *