Obsah textu
Začít s cizím jazykem až bude dítě mluvit, zvládat mateřštinu nebo umět číst? Rodiče častou tápou a považují učení nejmenších dětí za vyhazování peněz z okna a naprostou ztrátu času. Zcela odlišný názor mají ale odborníci, kteří radí pravý opak, začít s výukou takříkajíc od plenek. Jaké výhody má podle lingvistů a lektorů cizích jazyků učení dětí od útlého věku?
Intonace a přízvuk jako rodilý mluvčí
U většiny dospělých je rozpoznatelný přízvuk nerodilého mluvčího, který prostě nemizí ani po letech intenzivní výuky. Naproti tomu při raném učení dosahují děti přirozeně znějícího přízvuku v dospělosti. I z toho důvodu se klade v kurzech angličtiny pro nejmenší na zbavení se ostychu z mluvení. K tomu se používají metody přirozeného učení, kdy dítě samotné si není vědomo, že by se učilo, protože výuka probíhá během sezení na koberci, hraní, zpívání nebo tancování.
10 000 hodin praxe
Podle odborníků je důležité se výuce cizího jazyka věnovat intenzivně, na úroveň rodilého mluvčího se studenti dostanou asi po 10 000 hodinách výuky. Čím dříve začnete s dětmi toto pravidlo naplňovat, tím větší mají šanci cíle dosáhnout. Opakování a pravidelnost jsou navíc u výuky cizích jazyků nutností, i z toho důvodu se nabízejí kurzy on-line výuky angličtiny pro děti, aby neztrácely dosažené vědomosti během mimořádných situacích, jako byla pandemie koronaviru, nebo období prázdnin.
Děti jsou přizpůsobivé a jejich mysl otevřená
Podle neurologů se mozek vyvíjí od narození do přibližně 20 let, navíc děti absorbují veškeré nové informace a vědomosti od nejranějšího věku jako houby, i z těchto důvodů je dobré seznamovat je s angličtinou nebo jiným cizím jazykem co nejdříve. Učení jim jde nadto snadněji než v dospělosti, protože jsou velmi adaptabilní a učení je pro ně hrou a zábavou, netrápí je ani nedostatek času nebo plnění jiných povinností jako dospělé.