Jen málokdo ví, že chov holubů patří k nejstarším koníčkům, které lidé ve volném čase dělají. A i když se tento druh koníčku může jevit jako velice nudný, pravdou je, že chov holubů se stává i v dnešní moderní době nadmíru populární. Důvodem toho je pořádání velkého množství nejrůznějších soutěží a výstav, na kterých se mohou chovatelé holubů se svým okřídleným společníkem předvést. Že vás výstavy a soutěže také lákají? Pak se ptáte, co k úspěšnému chovu holubů vlastně potřebujete. Ono toho není mnoho, důraz se má podle zkušených chovatelů klást především na jejich prostředí čili na holubník nebo venkovní voliéru. Ten si můžete postavit z hliníkových profilů ze stavebnice Aluhobby.
Když ne volný chov, tak chov voliérový
Aktuálně existují dva způsoby chovu holubů. Existuje takzvaný volný chov a chov voliérový. Co se týče volného chovu, ten není na mnoha místech možný. Důvodem toho jsou nevlídní sousedé, dravci nebo jiné nepříznivé faktory, které chov dravců zrovna neumožňují. Proto se většina chovatelů přiklání k takzvanému voliérovému chovu.
Někteří chovatelé holubů jsou toho názoru, že by se měl voliérový chov střídat s tím volným. Ovšem pokud chováte zvláštní holubí rousná plemena nebo strukturové holuby, raději to s volným chovem neriskujte.
Jak by měl holubník vypadat?
Jak již bylo zmíněno, při chovu holubů je důležité klást důraz především na holubník jako takový. Zkušení chovatelé doporučují především přízemní holubníky, které nejen, že vypadají velice hezky, ale také jsou přehledné a dobře se čistí, což se o vysokých sloupových holubnících říct nedá.
Co se týče velikosti holubníku, ten by měl odpovídat množství holubů, které chováte. Doporučuje se také instalace umělého osvětlení. Chovatel taktéž nesmí zapomenout na dostatečnou tepelnou izolaci.