Vyřizovali jste hypotéku před několika lety za dost nevýhodných podmínek? Změnila se vaše rodinná situace a vy byste potřebovali sloučit několik úvěrů (hypotéční i spotřebitelské) do jednoho s výhodnějšími podmínkami? Jednou z možností jak ulehčit rodinnému rozpočtu, je refinancování hypotéky.
Úrokové sazby jsou momentálně velmi nízké a banky se předhánějí v boji o klienty. V letošním roce končí asi 100 000 klientů fixace úrokové sazby a spousta z nich bude uvažovat o změně podmínek nebo i o změně banky, protože před pár lety, kdy hypotéky uzavírali, byly úrokové sazby o 2 % vyšší než teď.
„My jsme refinancovali loni – navyšovali jsme úvěr a pěkně nám to vyšlo, že platíme stejně na mnohem vyšší hypotéku,“ říká Martina. Otázku, zda zůstat u své banky, nebo přejít jinam, je ideální začít řešit řekněme půl roku před skončením fixace úrokové sazby. Je třeba zjistit a spočítat to nejvýhodnější řešení. Je důležité si uvědomit, že s refinancováním hypotéky jsou spojené výhody nejen v podobě nižší úrokové sazby.
Na druhou stranu je třeba počítat s dalšími výdaji a papírováním – dokládáním příjmů nebo vypracování odhadu (také vzít v potaz ten fakt, že i ceny nemovitostí šly hodně dolů), poplatky za vyřízení a vedení účtu atd. „My jsme museli dokládat všechno znova, protože se jakoby žádalo o novou hypotéku a původní se umořila z té nové. Bylo to celkem složité, ale klaplo to,“ přidává svoji zkušenost Jana. Dobrá zpráva je, že ne u všech bank je to tak složité, někde stačí jen potvrzení o příjmech, odhad provede banka ve své režii, vyřízení úvěru může být bez poplatku.
Výhodami refinancování hypotéky jsou nižší měsíční splátky při rozložení do delšího časového období, získání úvěru z nižší úrokovou sazbou, pro zjednodušené refinancování je vyřízení úvěru bez poplatku, je možné využít některou z doplňkových forem, např. Hypotéka s bonusem.