Obsah textu
Vybíráte šperky? Třeba snubní prstýnky? A zaujalo vás růžové zlato? Tento trendy styl není zase až takovou novinkou, jak by se v poslední době mohlo zdát. Jedná se o drahý kov, který svou popularitu zažívá opakovaně, a to má své důvody. Co je růžově zlato? Proč je tak populární?
Kde se vzalo růžové zlato?
Jedno z vrcholných období oblíbeností zažilo růžové zlato již v devatenáctém století. Proslavil ho petrohradský klenotník, který z něj tvořil nádherné šperkařské skvosty pro samotného cara. Mimo jiné i několik kusů v cenné sérii slavných vajíček, jež mají jedinečnou uměleckou hodnotu a jsou snem mnoha sběratelů. Historie tedy sama často označuje růžové zlato s příponou „ruské“ nebo „rustikální“.
Obliba tohoto typu zlata se rychle rozšířila i do viktoriánské Anglie. Kombinovalo se s typickými anglickými drahokamy, jako je modrý safír (původ má v Indii, kde jej ale těžili pro své potřeby právě Angličané). Stalo se symbolem přepychu a bohatství a dopřát si jej tak mohly opravdu jen ty nejvyšší vrstvy obyvatelstva.
Jak vzniká růžový odstín?
Ano odstín vzniká, růžové zlato se v této barevné podobě nikde na světě netěží. Stejně jako jiné typy zlata, třeba klasické žluté, je jeho ryzost a čistota značena v karátech. Nejčistší používané růžové zlato má 22 karátů a je směsí pouze žlutého zlata a mědi. Detailní popis pojednání o těchto špercích naleznete například na https://snubniprstenypro2.cz/ruzove-zlato/.
Do růžového zlata se přidává měď, stříbro, platina, palladium nebo zinek, pouze v kombinaci s čistou mědí ale tvoří nejvyšší zabarvení odpovídající těmto karátům. To znamená, že konkrétní odstín barvy růžové ovlivňuje přidaný kov. I v tom je originalita tohoto kovu – ta škála odstínů od mírně růžové až po téměř červené.
Jak je to s kvalitou?
Nejčistší růžové zlato má dokonce 24 karátů. Ale pro šperkařské potřeby je takto nepoužitelné. Je totiž příliš měkké a tím pádem i velmi málo odolné vůči poškrábání nebo deformaci tvaru. I zlato s hodnotou 22 karátů se pro výrobu šperků moc nepoužívá. Nejvhodnější je zlato s označením 18 karátů, které obsahuje 18 dílů zlata a 6 dílů přidaných kovů, které ovlivňují jeho barevnost, ale i pevnost. Šperky z tohoto zlata jsou ovšem poněkud dražší. Více se o ryzosti zlata můžete dozvědět zde.
Vzhledově i vlastnostmi mu proto konkuruje růžové zlato se 14 karáty, které je také nejvyužívanější. Má perfektní pevnost, barvu a je cenové mnohem více dostupné. Zlato s 10 karáty je pořád velmi pěkné, ale jeho měkkost již odpovídá zhruba stříbru.
Jaké jsou výhody růžového zlata?
- Pevnost – co se týče růžového zlata se 14 karáty, pak jeho pevnost a odolnost proti oděru je stejná, jako je tomu například u žlutého a bílého zlata, vlastně se dá říct, že stojí přesně mezi nimi. Nepoškrábete ho tak snadno jako žluté.
- Barva – velkou výhodou růžového zlata je jeho absolutní stálost barvy. Je to dáno tím, že kovy, které šperk tvoří, jsou stejnoměrně promíchány v celém obsahu a nejsou jím ošetřeny jen na povrchu, což bývá například u bílého zlata. Jakékoli šperky i snubní prsteny z tohoto zlata mají tedy v barvě neomezenou životnost.
- Péče – prsteny z růžového zlata nevyžadují speciální péči. Při častém nošení je třeba je oplachovat a vysušit hadříkem nebo ručníkem. Šperky ale nebudou nikdy tmavnout ani nebudou mít nežádoucí zabarvení – nemá na ně vliv ani chemická reakce. Až po dlouhých letech nošení získávají jemnou vzácnou patinu, která není vadou, ale další hodnotou šperku.
Právě především tyto klady jsou důvodem, proč zažívá růžové zlato další ze svých vrcholů popularity. Kov je vyhledáván velmi častou pro svůj „retro“ vzhled, který se velmi hodí i pro snubní prstýnky. Prstýnky z tohoto kovu jsou perfektní volbou, sluší ženám i mužům, jsou romanticky laděné a nadčasově velmi moderní.