Obsah textu
Kůže patří mezi velmi oblíbené zdobné prvky našeho bydlení. Nepatří však k nejlevnějším materiálům, a proto bychom se měli snažit její životnost (a samozřejmě i atraktivní vzhled) co nejvíce prodloužit.
Myslete na to proto ještě předtím, než nová kožená sedačka nebo sedací souprava zavítá do vašeho domu či bytu. Na tom, kam ji postavíte, totiž závisí i to, jak dlouho vám v perfektním stavu vydrží.
Pozor na vysoké teploty
Všeobecně platí, že sedací soupravy z kůže nemají rády vysoké teploty a agresivní chemikálie. Nesmíte je tedy v žádném případě postavit do blízkosti krbu nebo topení. Udržujte vzdálenost nejméně půl metru od zdroje tepla. V opačném případě se budete muset brzy potýkat s vysycháním, lámáním a blednutím.
Do kuchyně se pak výrobky z kůže nehodí už vůbec. Všudypřítomná mastnota jim totiž opravdu nedělá dobře.
Horké léto a jeho nástrahy
A kožený nábytek také chraňte před potem. Obsahuje totiž soli a další agresivní složky, které kůži při dlouhodobém působení poškozují. Zejména v létě tak nikdy neseďte přímo na kůži, ale chraňte svou sedačku vhodnou textilií (nesmí však pouštět barvu).
Při čištění buďte maximálně opatrní
Sedačky jsou perfektní zejména pro domácnosti alergiků, protože se snadno čistí. Běžně stačí z povrchu vysát prach a otřít sedačku vlhkým hadříkem. Nepoužívejte žádnou chemii vyjma specializovaných čističů.
A nezapomeňte ani na pravidelnou impregnaci. Poprvé ji na sedačku aplikujte nejlépe hned po nákupu a poté dodržujte intervaly 2-4× ročně podle zatíženosti. Impregnace kůži chrání, usnadňuje její čištění a pomáhá jí uchovat perfektní vzhled po dlouhou dobu.
A ještě jedno pravidlo si pamatujte. Jakékoliv skvrny odstraňujte okamžitě a v žádném případě je nenechte zaschnout. A vyčištěné místo vždy nakonec vytřete do sucha. Na sedačce nesmí zůstat žádná vlhkost, jež by mohla zapříčinit vznik nehezkých fleků a zbarvených míst.