Obsah textu
Možná jste se rozhodli k tomu, že namísto kupovaného adventního věnce si raději vyrobíte svůj vlastní a nový koníček vás chytl natolik, že se mu chystáte věnovat i dál. Co budete potřebovat, pokud se rozhodnete zabývat aranžováním květin?
Co budeme potřebovat
Základními potřebami pro aranžování jsou samozřejmě právě ony květiny. V tomto bodě se ještě zastavíme. Můžeme si samozřejmě pořídit květy živé, ale také i umělé. Umělých rostlin se nemusíme obávat, díky pokročilým výrobním technologiím už v obchodech nenajdete nevzhledné plastově vypadající náhražky, vypadají doslova jako živé.
Do začátku se nám určitě bude hodit aranžovací hmota, dále bychom si měli pořídit provázek, drát, kleště či nůžky, lepidlo a floristickou pásku. Kromě toho se vám bude přirozeně hodit nějaká nádoba, do které vše naaranžujete. Podle vlastní fantazie můžeme nakoupit i dekorační prvky jako kamínky, korálky nebo stužky. Veškeré nezbytnosti si pořídíte ve floristických potřebách.
Základní techniky aranžování
V současné době rozeznáváme tři druhy aranžmá. Jde o aranžmá tradiční, které je zaměřeno na květiny jakožto celek. Orientální aranžmá cílí primárně na linii květiny. Současné pojetí si bere inspiraci z orientálního tvaru, ale dává dostatek prostoru pro vkus designéra. Zvládnout bychom měli předem také specifické techniky jako ohýbání, otáčení nebo tvarování rostlin.
Před započetím jakékoli činnosti je vhodné se rozmyslet pro celkový tvar aranžmá. Z něho potom budeme vycházet. Výsledkem by totiž měla být harmonicky laděná kompozice, ve které na sebe jednotlivé prvky navazují. Pokud vám to pomůže, můžete si vše pro lepší představu nejprve předem nakreslit. Nebojte se zkoušet a experimentovat, přinejhorším můžete původní variantu vždy rozebrat a začít znovu, pokusů je neomezené množství.
Vlastnosti aranžmá jsou odvozeny od topologie a geometrie. Velmi důležitá je také práce se strukturou a barevností. Při aranžování květin využijeme rovněž kontrast nebo naopak soulad. Dalšími nástroji jsou opakování a symetrie. Z aranžmá by tomu, kdo se na něj podívá, mělo vždy vyplynout jakési zřetelné estetické „sdělení“.
Asi nejznámější pro začátečníky je klasická kytice například na stůl. Svoje první aranžérské pokusy můžete učinit i na věnci. Má totiž širší využití než jen v období adventu. Jestli zvolíte maximálně minimalistické pojetí nebo projevíte svou touhu po originalitě záleží na vás. Při aranžování květin v tomto směru neexistují limity.
Kdo může být floristou
Florista je tedy do značné míry umělec, ale musí také ovládat svoje řemeslo. Z toho vyplývají i nutné předpoklady, které by měl mít ten, kdo se chce floristice věnovat. Musíte mít potřebné znalosti, být zruční, trpěliví a oplývat dostatkem fantazie. Zdatný florista má i prostorovou představivost.