Léto je v plném proudu, sluníčko svítí a nabízí se otázka, zda je vhodné, aby děti trávily čas na čerstvém vzduchu – hrozí jim přece riziko spálení kůže, a to žádný zodpovědný rodič dopustit nechce. Měli byste však potomky zavřít doma mezi čtyřmi stěnami a vypustit je až na podzim? V žádném případě – sluneční záření je pro lidské zdraví nezbytné, ale musíte dodržovat určité zásady bezpečnosti.

Příliš dlouhý pobyt na sluníčku má na lidské zdraví negativní dopad, ale to samé platí i opačně. Bez působení slunečních paprsků bychom příliš zdraví nebyli. Potřebujeme je především kvůli vitamínu D, který je nezbytný pro vývoj kostí. Prosluněné počasí má zároveň významný vliv na naši psychiku. Je statisticky prokázáno, že obyvatelé oblastí s větším počtem slunečných dnů v roce jsou šťastnější a méně často trpí depresemi.

Jak dlouho mohou děti pobýt na sluníčku?

Ne nadarmo se říká, že všeho moc škodí. O opalování se na přímém slunci to platí dvojnásob, protože může ukončit nepříjemným a často i nebezpečným spálením kůže. Intenzivní sluneční záření poškozuje kožní buňky, způsobuje degenerativní změny a je příčinou vzniku nádorů. Aby měl organismus dostatek stimulace k produkci vitamínu D, stačí kontakt se slunečními paprsky řádově v desítkách minut.

Opálit se, nebo se spálit?

Podstatou opalování je produkce pigmentu. Většina lidí však touží po bronzové pokožce do té míry, až zapomínají na základní pravidla zdravého slunění. Vystavují se paprskům na příliš dlouhou dobu a podceňují význam kvalitní opalovací kosmetiky. Právě ta zajišťuje ochranu pokožky před sluncem.

Odborníci doporučují opalování pouze v dopoledních a odpoledních hodinách. Sluníčku se je dobré vyhýbat mezi 11. až 15. hodinou, kdy je lepší pobývat ve stínu.

Vyberte si správný UV faktor

Kosmetika na opalování musí poskytovat ochranu před UVA a UVB zářením. Vyberte si produkt, ve kterém nejsou obsaženy parabeny, alkohol a další nevhodné látky. Pro své unikátní složení je velmi ceněna například opalovací kosmetika značky Bioderma.



Obecně platí, že vyšší SPF faktor je vždy lepší. Lidé se světlejší kůži by měli sáhnout po krému s SPF 50, a to i v případě opalování v České republice. Tmavší typy se mohou chránit kosmetikou s nižším SPF faktorem.

Nejmenší děti mají na opalování času dost

Rodiče dětí ve věku do jednoho roku by neměli zapomínat na fakt, že velmi citlivá pokožka není na působení slunečního záření připravena. Dítka ve věku do šesti měsíců není vhodné vystavovat sluníčku vůbec a v případě dětí do jednoho roku jen na velmi omezenou dobu. Naprostou samozřejmostí by měla být aplikace speciální opalovací kosmetiky určené pro děti.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *