Vegetační období je za dveřmi. S ním přichází nejvhodnější doba pro prořezávání ovocných stromů. Zatímco jabloním, hrušním či švestkám se daří téměř kdekoliv a nejsou moc náročné, teplomilné peckoviny vyžadují důkladnější péči. Jak se o ně na jaře postarat, aby byly zdravé a zároveň co nejplodnější?
Základem péče o jakékoliv ovocné dřeviny je vytvořit správný tvar koruny, aby strom mohl přijímat co nejvíce světla. To prospěje nejen růstu a tvorbě pupenů, ale i pozdějšímu dozrávání úrody. V prvních letech života stromu je nutné tvarovat ho pomocí výchovných řezů. Následně pak nesmíte zapomínat na řezy udržovací, které se ve většině případů provádí právě na jaře. Pravidelné prořezávání stromů zaručí stálou úrodu a zároveň chrání dřevinu před nežádoucími chorobami.
U mladých meruněk a broskvoní je třeba nejprve zvolit tvar koruny. Buď je můžete pěstovat volně a do tvaru příliš nezasahovat, nebo vytvořit takzvanou kotlovitou korunu. V tom případě je kmen vysoký pouze šedesát až osmdesát centimetrů a korunu tvoří tři až čtyři výhony bočních větví, středová chybí. Vytvořit takovou korunu je sice náročnější, ale úsilí se vám vyplatí. A to nejen bohatší a kvalitnější úrodou, ale také snazší sklizní.
Na jaře je třeba korunu meruněk a broskvoní prořezat. U volně rostoucí koruny zkraťte postranní výhony do jedné roviny tak, aby na jejich konci zůstaly pupeny. Střední větev by měla převyšovat boční přibližně o dvacet centimetrů. Mladé meruňky rostou velmi rychle a z pupenů raší až metr dlouhé výhony. Ty však překáží správnému tvaru, proto je třeba je na jaře odstranit. Jinak by stromek měl nepevnou korunu, která by plodila jen na kraji dlouhých větví. Kvůli nízké stabilitě by také časem hrozilo rozlomení koruny.
U mladých meruněk se navíc doporučuje provádět takzvaný Šittův řez. Ten zaručí, že stromek začne plodit o rok až dva dříve, než je běžné. Provádí se v červnu, kdy se odstraní všechny letorosty, které přesahují desátý normální list. Díky tomuto zákroku vyroste ještě ve stejném roce přibližně pět předčasných letorostů. Květní pupeny na nich vykvetou na jaře o něco později než na běžných letorostech a díky tomu se vyhnou jarním mrazíkům.