Pokud rozkvete jakýkoliv kaktus, je to vždycky zvláštní krása. Ne každý chce mít však doma pichláče a tak si řada lidí pořizuje, především v období vánočních svátků, kaktus vánoční. Dokáže potěšit celou rodinu.
Tato u nás hojně rozšířená rostlina patří do čeledi kaktusovitých. Nemá nemá pro kaktusy typické kulaté tělo, ale je převislý a tak se často sází do závěsných košíků. Skládá se z jednotlivých listových segmentů, pro které jsou charakteristické na jejich okrajích ostré zoubky. Tyto segmenty vytváří jakési splývavé větvičky, takže kaktus je vhodný i pro umístěný do závěsného květináče. Vánoční kaktus vypadá pěkně v každém období, avšak když rozkvete, je to skutečná nádhera. Nejprve se na koncích větviček utvoří maličké podle barvy budoucích květů zbarvené kuličky, které se přerodí v podélná poupata a ta pak rozkvetou. Květy bývají jemně i sytě růžové, červené, fialové či bílé. Vánoční kaktus kvete od listopadu do ledna a dělá tak radost v období, kdy většina dalších rostlin odpočívá po zaslouženém letním květenství.
Vánoční kaktus potřebuje dostatek světla, avšak pozor na přímé slunce, které nemá rád. Po celý rok mu vyhovují teploty kolem 20°C, což bývá ale problém zabezpečit. Každopádně v létě by teplota neměla přesáhnout 25°C, od září do poloviny listopadu by se měla pohybovat v klidovém režimu cca 16°Ca v dalším období by měla být 18 až 20°C.
Stejně jako u ostatních kaktusů pro něj platí, že se nesmí nepřelévat! Raději vody méně, než víc. Dobře se mu daří v zemině s příměsí humusu. Přesadit ho stačí jednou za tři až čtyři roky, ideálně do substrátu pro kaktusy. Přihnojování postačuje jednou za měsíc květinovým hnojivem. Přestávku v hnojení je dobré udělat na dobu jen asi dvou měsíců od odkvětu kaktusu.
Jestliže se rozhodnete si kaktus sami namnožit, potom je nejvhodnější chvíli čas po odkvětu. Množí se řízkováním a k zakořenění potřebuje teplotu vyšší, cca 25°C.