Pokud jste v dětství četli poutavé příběhy autora Julese Verna, které vás zavedly do světa technických zázraků, určitě potvrdíte, že na ně nikdy nezapomenete. Po přečtení knih jste se možná jako řada vašich vrstevníků ve svých snech potopili pod hladinu moře v ponorce Nautilus, plachtili vznášedlem Albatros, nebo jste se vypravili na cestu kolem světa.
Vernovy vynálezy v Centru Černý Most
Do konce měsíce března si můžete tento svět připomenout v Centru Černý Most v jehož prostorách probíhá volně přístupná unikátní výstava inspirovaná dílem a vynálezy legendárního spisovatele Julese Verna. Mezi vystavenými exponáty, které znáte z jeho vědeckofantastické literatury nechybí létající balon, vznášedlo Albatros, ponorka Nautilus, periskop, sloní povoz, ani obří model glóbu, díky němuž se můžete vydat do středu Země. O víkendech výstavu doplňuje navíc zajímavý program pro návštěvníky všech věkových kategorií.
Z právníka světoznámým a uznávaným spisovatelem
Jules Verne, který byl prvním z pěti dětí v rodině pařížského právníka, měl dobrodružnou povahu už od dětství. Uvažoval dokonce o dráze plavčíka na lodi plující do Indie a v roce 1839 se pro tuto plavbu nechal najmout. Měl smůlu. Rodiče jeho úmysl odhalili a v cestě mu zabránili. Verne vystudoval práva, a když ukončil studia, pracoval na burze. Literární talent byla jeho druhá přirozenost. Za svůj vstup do světa literatury vděčil Alexandru Dumasovi staršímu. Protože také rád a hodně cestoval, když se psaním začal, řada zážitků z cest se promítla do jeho díla. Jules Verne měl talent, hlavu plnou nápadů a také štěstí, to když se v roce 1862 seznámil s nakladatelem Pierrem-Julesem Hetzelem. Tento známý francouzský vydavatel rozhodně neprohloupil, když vydal Vernův dobrodužný román Pět neděl v balóně a poté, co kniha zaznamenala u čtenářů obrovský úspěch, nabídl Vernovi exkluzivní smlouvu a to rovnou na celých dvacet let. Smlouva Verna finančně dokonale zajistila a tak se mohl naplno věnovat již jen psaní. Souhrnný název pro jeho dílo – Podivuhodné cesty – vymyslel nakladatel Hetzel. Literární svazky byly bohatě ilustrované a snem každého kluka bylo vlastnit alespoň některý z příběhů. Další spoluprací nakladatele Hetzela a Julese Verna byla smlouva pro napsání dějin velkých objevů, na nichž se kromě Verna podílel knihovník Národní knihovny v Paříži, Gabriel Marcel.
Znáte je?
Mezi nejznámější knihy legendárního autora vědeckofantastické literatury, tak zvané science-fiction, který ve svých dílech předpověděl řadu objevů, které se nám dnes zdají samozřejmé, patří např. Pět neděl v balónu, Cesta do středu Země, Děti kapitána Granta, Dvacet tisíc mil pod mořem, Ocelové město, Na kometě, Patnáctiletý kapitán, Sever proti Jihu, Dva roky prázdnin, Tajemný hrad v Karpatech, Cesta kolem světa za 80 dní, vynález zkázy a celá řada dalších.Vernovy knížky se staly fenoménem a tak, jako někdo sbírá odznaky či třeba pivní tácky, rozrůstá se i rodina sběratelů Verneovek. I u nás patří k vyhledávaným. Aby ne, když je navíc zdobí ilustrace Zdeňka Buriana. Za cenu jedné takové knihy byste koupili tři až čtyři nové současných autorů. Ovšem vlastnit skutečného Verna, to znamená mít ve své knihovně opravdovou lahůdku.
Tragický konec otce „Verneovek“
Jak byly neobvyklé Vernovy příběhy, tak stejně neobvyklá byla jeho smrt. Nešťastnou náhodou ho totiž zastřelil jeho bratranec, když čistil pušku… Literární nadání bylo zřejmě dědičné, neboť po smrti Verna dokončil jeho rozepsané dílo – Zatopená Sahara, jeho syn Michel. Následně započal dlouhodobé vydávání dalších svazků Podivuhodných cest.
Exponáty ve 3D
Pokud budete mít cestu do Centra Černý Most, vystavené 3D exponáty díky jejich velikosti a pěknému provedení rozhodně nepřehlédnete. Udělejte si čas a vzpomeňte na Julese Verna, který se díky svému talentu, píli a odhodlání zapsal mezi nesmrtelné autory vědeckofantastické literatury.