Skákací hrad je oblíbenou dětskou atrakcí, na které si děti mohou zadovádět především na různých akcích, ať již společenských, kulturních nebo třeba propagačních akcí.
Většina takovýchto skákacích hradů je určena dětem ve věku od dvou do čtrnácti let (záleží na vzrůstu a na váze). Tyto hrady jsou samozřejmě největší a dovádět na nich může najednou více dětí, neboť nosnost atrakce může dosahovat až 270 kg. Menší modely mívají nosnost obvykle do cca 120 kg. Jedná se o „hračku“, která děti dokáže na dlouhou dobu spolehlivě zabavit. Mohou si užívat zábavy bez toho, že by jim hrozilo nebezpečí úrazu. Tyto hračky podporují přirozeným způsobem pohybovou aktivitu a díky nafukovací podlaze a vysokým stěnám se jedná o zábavu bezpečnou. Kromě sjezdu po skluzavce si lze na skákacím hradě dopřávat prolézaček, hopsání a překonávání různých překážek. Dětmi velice oblíbený je i basketbalový koš s měkkými hracími míčky.
Pro umístění a provoz takového skákacího hradu je zapotřebí velikostně odpovídající rovná plocha (většinou o rozměru asi 7 x 8 m), ideálním podkladem je pevné a rovné podloží, například dlažba, asfaltová plocha nebo trávník. Tato atrakce se výborně osvědčuje také v dostatečně velkých vnitřních prostorách, jako jsou haly, tělocvičny či třeba vestibuly velkých nákupních center. Vzhledem k tomu, že ventilátor musí běžet po celou dobu provozu atrakce, protože ji udržuje trvale nafouknutou, je podmínkou dostupnost elektrické energie 230V/50Hz a to do vzdálenosti cca padesát metrů. Skákací hrady se vyrábí v několika různých variantách. Většinou bývá jejich součástí skluzavka, některé modely mají uvnitř i bazének, kde byste však vodu hledali marně, neboť bývá naplněn malými míčky, v nichž děti s oblibou dovádí a rády se schovávají. Některé z modelů obsahují oblíbenou trampolínu a celou řadu dalších hracích prvků.
Dobrou zprávou je, že skákací hrad můžete svému dítěti pořídit i domů. Samozřejmě v podstatně menším provedení, ale dítě v něm může provozovat téměř veškerou zábavu, jako ve velkých skákacích hradech. I tady je na výběr množství co do velikosti provedení, tak co do vybavení. Zatímco ceny skákacích „obrů“ se pohybují v řádu desetitisíců a není výjimkou ani výrobek, který stojí více než 100 tis. korun, hrady pro soukromé zahrady a vnitřní prostory pořídíte za cenu podstatně nižší. Za jednodušší modely o rozměrech 4 x 5 m, 5 x 5 m a 6 x 5 m zaplatíte částku zhruba od dvou a půl do pěti tisíc, v případě vybavenějších hradů částka osciluje kolem hranice deseti tisíc. Samozřejmě však existují skákací hrady pro malé děti (cca 3+), jejichž pořízení je ještě méně finančně náročné a většinou nepřesáhne částku přibližně 1500 Kč. Jedno je jisté – ať pořídíte hrad levnější nebo dražší, dítě bez ohledu na jeho cenu bude mít z takové hračky obrovskou radost.
Hrady jsou vyrobené z lehkého a pevného plastu a jsou odolné vůči slunečnímu záření. Bez obav je proto můžete umístit na zahradě. Vzhledem k limitu zatížení, který se může pohybovat až kolem padesáti kilogramů, mohou toto zařízení využívat i dvě malé děti současně. Ačkoliv hovoříme o skákacím hradu, atrakce nemusí být hradem v pravém slova smyslu. Vyrábí se ve vzhledu mašinky, houby, zábavného panáka, ostrova s palmami, nebo třeba delfína a celé řady dalších.
Aby tato hračka dětem dlouho vydržela, je třeba, aby na ni nevstupovaly v obuvi. Drobné poškození samozřejmě ale i tak vyloučit zcela nelze, ovšem oprava skákacích hradů je poměrně snadná a v sadě s hračkou většinou obdržíte i základní opravný set. Pokud tedy hledáte hračku, která by poskytla vašim dětem spoustu zábavy a pohybu, skákacím hradem rozhodně neuděláte chybu. O tom, že to je správná volba, vás přesvědčí rozzářené oči vašich dětí.