Obsah textu
Zloději milují dovolené. Nejvíce ty vaše. Obydlí dovolenkářů totiž zůstávají bez dohledu a mnohdy i prakticky nezabezpečená. I když se počet vloupání do nemovitostí rok od roku snižuje, stále jsou čísla alarmující.
Ročně je v ČR vykradeno přes 5 000 bytů a domů a většina majitelů se o tom dozví až když je pozdě. Jak tedy na zabezpečení domu a bytu před odjezdem na dovolenou?
1. Bezpečnostní zámek a bytelné bezpečnostní dveře brání váš byt v první linii
Bezpečnostní zámky se liší podle bezpečnostních tříd. Čím vyšší třídu zámek má, tím lépe odolá nájezdu zlodějů. Ale pozor. Pokud jste si před deseti lety koupili zámek s nejvyšší bezpečnostní třídou, neznamená to, že vám bude sloužit celá staletí. Proč? Zámky se nejen opotřebovávají, ale jejich bezpečnostní prvky ztrácí svou účinnost. Zloději se totiž velice rychle učí, a proto nejvyšší zabezpečení z roku 2000 nemusí být nejvyšší i letos. Máte-li podezření, že váš zámek, už má nejlepší léta za sebou, kupte v ověřeném zámečnictví nový s minimálně 3. nebo 4. bezpečnostní třídou.
Ale ani nejlepší bezpečnostní zámek nezabrání vloupání, pokud vám mezi futry visí korálky. Korálkový závěs má totiž podobný stupeň zabezpečení, jako „papírové dveře“. Pokud chcete udělat opravdu maximum pro to, aby byl váš majetek a vaše rodina v bezpečí, kombinujte bezpečnostní zámky s bezpečnostními dveřmi. Ty mají kromě bytelnější konstrukce i řadu ochranných prvků navíc. Mezi nejdůležitější řadíme bezpečnostní kování, které zabrání vysazení a vykopnutí dveří. To zlodějům značně znepříjemní cestu do bytu.
2. Zabezpečte i garáž a okna
Mnozí majitelé rodinných domů mají perfektně zabezpečený vstup hlavními dveřmi, ale tak trochu zapomínají na garáž. Většina garáží propojených s domem má totiž místo bezpečnostních zámků namontované primitivní vložky s nijak zvlášť účinným zabezpečením. Přitom garáž je jedna z nejvyužívanějších cest zlodějů do domu. Proto, pokud nemáte vrata do garáže zamčená bezpečnostním zámkem minimálně 3. nebo 4. bezpečnostní třídy, co nejdříve to napravte. Platí naprosto stejná pravidla u zámků do garáže jako u dveří.
Nepodceňujte zabezpečení ani u balkónových dveří a oken. Bezpečnostní fólie, nalepená na skle výrazně ztíží rozbití výplně dveří nebo oken a zloději si mnohdy rozmyslí vloupání do takto zabezpečených bytů a domů. Skvělou zabezpečovací pomůckou jsou i bezpečnostní rolety, které nejen ochrání vaše bydlení před zloději, ale zároveň před sluncem.
3. Chytrý zámek ví, koho pouští do domu
Znáte ten pocit, když při cestě na dovolenou marně vzpomínáte, jestli jste zavřeli okno do sklepa nebo balkón? Buďte bez obav a pošlete na kontrolu sousedku. Jak ji ale dostat k vám domů, když nebude mít klíče? Neschovávejte náhradní klíče kolem domu. Zloději je najdou. Jediným bezpečným řešením je chytrý zámek. Ten umožňuje odemykat dveře i bez klíčů. Sousedce zašlete na mobilní telefon speciální přístupový kód a té se po zadání kódu dveře otevřou. Kód můžete přidělit jen na několik hodin, nebo dnů. Prostě na tak dlouho, na jak dlouho chcete pustit sousedku do bytu.
4. Elektronické zabezpečovací systémy chytí zloděje při činu
Čísla v kolonce vloupání do rodinných domů a bytů za poslední roky výrazně klesly. Mohou za to i elektronické zabezpečovací systémy (EZS), které jsou u majitelů domů a bytů čím dál oblíbenější. Snadno se instalují, včas upozorní na možné riziko odesláním sms nebo telefonickým hovorem majiteli, pověřené osobě, a dokonce i specializované bezpečnostní agentuře. Aby EZS správně fungovaly a plnily svůj účel, je nutné je správně nastavit. Vychytat slepá místa, aby je zloději nemohli obejít, nastavit čidla do takové výšky, aby neplašily v případě, že se po zahradě proběhne kočka a umístit ústřednu do bezpečného místa, kam se zloděj jen tak nedostane, aby hlavu celého zabezpečení nebylo možné jen tak vyřadit z provozu. I tak vás systém o možné sabotáži ještě před vyřazením u provozu informuje.
Elektronické zabezpečovací systémy umí ale daleko víc než jen varovat vás před zloději. Můžou vás upozornit v případě požáru, úniku vody nebo i CO. Systém lze dokonce napojit i na světla, elektrické spotřebiče, zavlažování, topení, televizi a další a vy tak na dálku můžete ovládat vše podstatné ve vašem bytě.
Dobrá zpráva je, že investice do EZS se vám vrátí. A to nejen v pocitu bezpečí, ale i finančně. Za dům nebo byt zabezpečený EZS zaplatíte ročně méně peněz za pojištění než za nezabezpečené bydlení.