AvocadoPostupně se na našem trhu začalo objevovat množství exotických plodů, které jsme znali spíše jen z vyprávění a literatury. Od té doby, kdy jsou běžně k dostání, se stávají součástí našeho jídelníčku. Mnohé z nich jsou nejen chutné, ale vyloženě zdraví prospěšné. Jedním z nich je avokádo.

Patří mezi exotické ovoce, které je vhodné zvláště pro ty, kteří z nějakého důvodu nemohou konzumovat živočišné tuky. Často proto k příznivcům avokáda patří vegetariáni, lidé mající vysokou hladinu cholesterolu, nebo třeba lidé v rekonvalescenci a ti, kteří potřebují celkově posílit organismus.

Ačkoliv existuje řada odrůd avokáda a můžete se setkat s plodem v mnoha odstínech zelené barvy, výjimkou není ani avokádo tmavě hnědé. Rozdíl mezi nimi je jen minimální a to v chuti, ale leckdy není ani k poznání.

Avokádo obsahuje až 20% tuku, jenž je z velké části tvořen prospěšnými nenasycenými mastnými kyselinami. Nejedná se o tuky, které nám přidávají nežádoucí kilogramy, ale takové, které jsou pro naše tělo nezbytné. Avokádo je zdrojem bílkovin, karotenu, vitamínů E, C, B – zvláště vitamínu pyridoxinu známého jako vitamín B6 a také thiaminu, jinak také B1. Obsažené minerály zastupuje měď, která je velice důležitá například pro krvetvorbu a dále avokádo obsahuje také třeba draslík, jenž se stará o dobrou kondici našeho srdce a dokáže napomáhat snižování krevního tlaku. Tyto exotické plody mohou být účinným pomocníkem při snaze zhubnout, obsažené tuky se na rozdíl od živočišných tuků neukládají, ale jsou důležitým faktorem k důležitým procesům a syntézám v organismu. Látky, které avokádo obsahuje, povzbuzují mozkovou činnost. Jsou mezi nimi totiž monosacharidy, konkrétně manóza, která je využívána mozkem jako zdroj energie a přispívá k mentálnímu zdraví a psychické pohodě. Co víc si přát?

Plody avokáda můžete konzumovat jak v syrovém stavu, tak je lze třeba zapékat,například se sýrem, připravit z něho chutnou polévku, omáčku či různé pomazánky. Pakliže upřednostníte syrové avokádo, rozřízněte jej na polovinu, odstraňte pecku a obsah vydlabejte. Můžete ho nakrájet na malé kousky, ale třeba také rozmačkat. Nezapomeňte však obsah plodu po vyjmutí ze slupky pokapat citronovou šťávou – předejdete tak nejen jeho zhnědnutí, ale také ztrátě zdraví prospěšných látek.

Vyzkoušejte třeba následující recept na studenou avokádovou polévku:

Ingredience – 4 kusy avokáda, 2-3 lžíce citronové šťávy, 1 stroužek česneku, 1 velká červená cibule, feferonka (může být i mleté chilli), 400 ml zeleninového vývaru, 150 ml vody, 2 lžičky koriandru, kro má rád krevety, připraví si 15 dkg těchto mořských plodů, dále sůl, pepř.
Avokáda rozpůlte, vypeckujte a oloupejte. Dužinu nakrájejte na kostičky a pokapejte citronovou šťávou. Potom ji s oloupanou cibuli, česnekem a feferonkou, ze které odstraníte před tím semena rozmixujte na jemnou kaši. Přilijte studený vývar a vodu, osolte, opepřete a dejte do chladničky. Před jídlem pak vmíchejte koriandr a pokud jste milovníci krevet, podávejte spolu s nimi.

Avokádo má ještě ale i další přínosné vlastnosti. Kromě jeho konzumace z něho lze totiž připravit velice výživnou pleťovou masku. Je ideální zvláště pro suchou pleť, která má větší sklony k tvorbě vrásek a předčasnému stárnutí.

Důležité je věnovat výběru avokáda pozornost. Pro okamžitou spotřebu jsou vhodnější plody měkčí. Jejich stav zjistíte lehkým zmáčknutím jedním prstem. Pokud by byl plod měkký příliš, nekupujte ho. Jestliže zakoupíte tvrdší plod, nechejte ho dozrát doma při pokojové teplotě a nedávejte ho do chladničky. Tam ho umístěte až  v případě, že je dostatečně zralý. Pak už záleží jen na vás, jakou z možností dalšího zpracování si vyberete.

 

Similar Posts

1 komentář

  1. Na obrázku není avokádo, ale mango.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *